100 DNI SOLIDARNOŚCI

100 DNI SOLIDARNOŚCI

W sobotę premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił strategię walki z koronawirusem na najbliższe tygodnie. – Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. To dlatego, że na koniec tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – stwierdził premier.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywrócona zostanie jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach handlowych (w ścisłym reżimie sanitarnym). Sklepy będą też otwarte w dwie niedziele: 13 grudnia i 20 grudnia. Będzie jednak obowiązywał w nich limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kw.

Utrzymane są w sklepach godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00). Obowiązuje zakaz organizacji wesel czy konsolacji, a w zgromadzeniach, także w imprezach domowych, może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności. W przestrzeni publicznej nadal trzeba zasłaniać nos i usta. Za to kina, teatry, gastronomia, hotele oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte. Również polskie szkoły pozostaną zamknięte do 24 grudnia. Ferie dla wszystkich regionów kraju będą trwały od 4 stycznia do 17 stycznia.

Mateusz Morawiecki wskazał, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać po myśli rządu, to od 27 grudnia możliwe będzie wprowadzenie w kraju zasad obowiązujących w strefach czerwonych. Jeśli jednak dane dotyczące pandemii znacznie się pogorszą, Polakom grozi kwarantanna narodowa. – Musimy uzbroić się w pokorę. Trzeba jednak podkreślić, że wszyscy Polacy dysponują bronią. Tą bronią jest nasza dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych, nasza solidarność – stwierdził szef rządu i zaapelował, by w czasie Świąt Bożego Narodzenia rodziny spotykały się w małym gronie.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *