Akcja oddawania krwi i osocza

Akcja oddawania krwi i osocza

10 i 11 lipca rusza specjalna akcja oddawania krwi w jastrzębskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, a od poniedziałku 13 lipca ozdrowieńcy mogą oddawać osocze. Raciborskie Centrum swój apel kieruje głównie do ozdrowiałych pracowników kopalni, którzy przechorowali zakażenie COVID-19.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z pandemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu apeluje o oddawanie krwi. Krew można oddawać już w najbliższy piątek i sobotę w Terenowym Oddziale w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego 21 w godz. od 8 do 13.

13 lipca, w poniedziałek rozpoczyna się akcja oddawania równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku RNA SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości przyjmować transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków. – Każdy ozdrowieniec może zgłosić się do oddania osocza. Bardzo proszę o telefoniczne zgłaszanie się do rejestracji, gdzie zostaną zebrane informacje oraz ustalona data i godzina oddania osocza – apeluje Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Raciborskie Centrum podjęło współpracę z lubelską firmą farmaceutyczną w zakresie badań nad wytworzeniem leku na koronawirusa, właśnie z osocza od ozdrowieńców.

  • Wśród górników jest najwięcej osób, które wyzdrowiały, dlatego prosimy o Wasze zaangażowanie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju medycyny oraz skutecznej walki w przyszłości z tym niezwykle groźnym wirusem – zwraca się do górników Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

źródło: JSW

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *