ALE SZTOS! ZGŁOŚ MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU DO PWN!

ALE SZTOS! ZGŁOŚ MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU DO PWN!

Chcesz aby twoje ulubione powiedzonko lub wyrażenie stało się Młodzieżowym Słowem Roku? Wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie już po raz piąty organizuje plebiscyt, który ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Może będą one pochodziły z języka „gimploków”?

– Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka), docenia istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości – wyjaśniają organizatorzy, dodając, że zainteresowanie plebiscytem rośnie z roku na rok, co dowodzi, że język polski daje pole do popisu kreatywności i dostarcza świetnej rozrywki, zaś zwycięskie i wyróżnione słowa z lat poprzednich na dobre zadomowiły się już w języku Polaków.

Propozycje słów konkursowych z wyjaśnieniem ich znaczenia, a także przykładami użycia można zgłaszać do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie www.sjp.pwn.pl. Tam też można zapoznać się z regulaminem oraz galerią słów, które w poprzednich edycjach zostały zgłoszone, wyróżnione i, zdaniem jury, zasługują na szczególną uwagę. Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane na początku grudnia.

W zeszłym roku w plebiscycie wygrało słowo alternatywka – to określenie dziewczyny o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, nie utożsamiającej się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu czy gustu muzycznego. Nosi kolczyk w nosie, ma kolorowe włosy, chodzi w ciemnych ciuchach i słucha emo-rapu.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *