Będą miejsca postojowe w Zdroju

Będą miejsca postojowe w Zdroju

Uspokajamy mieszkańców. Budowa placu reprezentacyjnego nie jest równoznaczna z brakiem miejsc do parkowania w Zdroju.

Do Urzędu Miasta napływają petycje mieszkańców zaniepokojonych planowaną w Zdroju budową placu reprezentacyjnego w miejscu obecnie wykorzystywanym jako parking.

– Dziękuję za te liczne głosy w sprawie parkingu w Zdroju. To dowód na to, że jastrzębianie są zaangażowani w życie miasta i chcą mieć wpływ na jego rozwój i funkcjonalność – mówi prezydent Anna Hetman.

Teren parkingu, do którego tak przyzwyczajeni są jastrzębianie, de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie, ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji. Naturalne stało się, że wraz z kompleksową modernizacją Parku Zdrojowego, chcemy go uporządkować i przywrócić mu dawny blask. Stąd też plan budowy placu reprezentacyjnego – miejsca przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego.

Nie podlega wątpliwości, że ta przestrzeń publiczna wymagała od dawna kompleksowego zagospodarowania. W ślad za projektem budowlanym miasto otrzymało zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Obecnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy. W ramach zadania zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego, budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk, wymianę tablicy upamiętniającej miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, budowę nowoczesnego oświetlenia placu a także wykonanie nasadzeń nowej roślinności, zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich.

Budowa placu reprezentacyjnego nie sprawi jednak, że w Zdroju zabraknie miejsc parkingowych.

– Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu. Inwestycja będzie realizowana, a w międzyczasie powstaną nowe miejsca postojowe, których lokalizację już zaplanowaliśmy – zapewnia prezydent Anna Hetman.

Przy ulicy Witczaka powstaną nowe miejsca parkingowe. Obok nowych budynków TBS-u docelowo powstanie 50 miejsc postojowych a po stronie parku oraz w rejonie basenu kolejnych ponad 100. Ponadto w dzielnicy Zdrój znajdują się już miejskie parkingi oraz lokalizacje, w których możliwa jest budowa kolejnych miejsc postojowych (w rejonie dworca autobusowego przy ul. Broniewskiego oraz w ciągu ulicy 1 Maja). W tych miejscach zostanie stworzone więcej miejsc postojowych, niż znajduje się obecnie na nieutwardzonym parkingu.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *