CIEKAWOSTKA: PAMIĘTNIKI JASNOWIDZĄCEJ W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

CIEKAWOSTKA: PAMIĘTNIKI JASNOWIDZĄCEJ W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

Agnieszka Pilchowa przewidziała wybuch II wojny światowej, wybór Polaka na papieża i upadek komunizmu w Polsce. Urodzona w Polskiej Ostrawie jasnowidzka, kiedyś bardzo popularna, dziś nieco zapomniana. Ciągle jednak wzbudza emocje. W zbiorach Książnicy Cieszyńskiej znajdują się zaś wydane w 1930 r. jej pamiętniki. 

  Agnieszka Pilchowa (1888–1945) urodziła się w Polskiej Ostrawie w rodzinie Wysockich. W dzieciństwie wskutek wstrząsu zapadła w dwudniową śpiączkę. To wydarzenie wywarło na niej ogromne wrażenie. Zapamiętała dokładnie, co działo się z nią w tym czasie i od tego momentu doznawała w swym życiu paranormalnych doświadczeń. O swych możliwościach tak zaś pisała: „ze zdolnościami jasnowidzenia, jakie posiadam, przyszłam już na ten świat. Aby widzieć, nie potrzebuję wpadać bynajmniej w trans, czy sen magnetyczny, nie potrzebuję się posługiwać żadnemi środkami pomocniczemi, jak kulą kryształową, zwierciadłem lub t. p. Nie zamykając nawet oczu fizycznych, zachowując świadomość ziemską, mogę często równocześnie patrzeć wzrokiem ducha, rozmawiać z duchami”.
W 1919 r. w Pradze Agnieszka Pilchowa została poddana specjalistycznym badaniom, które potwierdziły jej nadprzyrodzone zdolności medyczne. Proponowano jej stały pobyt w Czechosłowacji i willę na Hradczanach, lecz odmówiła. W 1920 r. przeniosła się za to do Wisły. Tu ponownie wyszła za mąż za miejscowego nauczyciela Jana Pilcha (1887–1975)i wspólnie stworzyli ośrodek spirytystyczny.
– Niektórzy przypisują Agnieszce Pilchowej autorstwo słynnej „Przepowiedni z Tęgoborzy”, która ukazała się drukiem w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” z 1939 r., a dotyczyła przyszłości Polski – przypomina Halina Morawiec z Książnicy Cieszyńskiej. I dodaje, że już w latach 30. ub. wieku wspominała też o zjawisku przypominającym wybuch bomby atomowej. „Nie rozumiem, co to jest? Coś okropnego… Jakiś straszliwy grzyb zrodzony z chmur oślepiających rośnie pod niebo. Gdzie to jest? Co to jest?” – pytała przerażona.
Beskidzka okultystka w swoich wizjach zobaczyła też obozy koncentracyjne. „To wszystko jest okropne. Palą ludzi w piecach. Całe pociągi. Tysiące. Dymy zakrywają niebo. Pędzą ich tysiącami przez śniegi, lasy, za druty obozów. Strzelają. Doły pełne trupów”. Niestety, w listopadzie 1943 r. także Agnieszka Pilchowa wraz z mężem została wywieziona do obozu w Auschwitz, a później do Ravensbrück. W tym ostatnim rozstrzelano ją 4 stycznia 1945 r. w jednej z ostatnich w tym obozie egzekucji.

źródło:gloslive

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *