CZECHY: OŚRODKI NARCIARSKIE NA INDEKSIE

CZECHY: OŚRODKI NARCIARSKIE NA INDEKSIE

Ośrodki narciarskie w RC będą zamknięte co najmniej jeszcze przez dwa tygodnie. Tak zadecydował w czwartek rząd na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu.

– Starałem się zaproponować opcję, która przy dotrzymaniu określonych warunków pozwoliłaby na sterowane uprawianie narciarstwa. Uwzględniłem jednak sytuację epidemiczną w kraju oraz to, jak postępują inne państwa – powiedział minister przemysłu i handlu oraz minister transportu Karel Havlíček.
Problem dotyczy 450 działających na terenie RC ośrodków narciarskich – 150 większych i 300 mniejszych, które łącznie zatrudniają 45 tys. osób oraz w ciągu sezonu obsłużą 2,5 mln narciarzy. Zdaniem ministra, chodzi o specyficzną grupę przedsiębiorców, którzy w ciągu kilku miesięcy, a czasem nawet w ciągu kilku tygodni muszą zarobić na cały rok. Dlatego zaraz w poniedziałek chce przedstawić rządowi i dać mu pod uchwałę program kompensacyjny przygotowany na miarę dla ośrodków narciarskich.  – Jeszcze dziś spotkam się w tej sprawie z premierem, wicepremierką oraz szefem Stowarzyszenia Ośrodków Górskich, panem Knotem – przekonywał szef resortu. Dodał, że wpływy z ośrodków narciarskich do budżetu państwa wynoszą 13 mld koron rocznie. 
Pociechą dla spragnionych białego szaleństwa mieszkańców RC może być na razie tylko to, że – jak zabrzmiało na wczorajszej konferencji – RC nie będzie kopiowała niemieckich rozwiązań, które zabraniają nawet przyjazdu do niedziałających ośrodków. – Chcemy, żeby ludzie mogli tam przynajmniej przyjechać i spędzić czas na świeżym powietrzu – dodał Havlíček.
Z drugiej strony minister zdrowia Jan Blatný jako główny powód nieotwarcia ośrodków narciarskich podał to, że „jak wiemy z fotografii i często również z własnego doświadczenia, ośrodki narciarskie nie są miejscami, gdzie dochodzi do ograniczania kontaktów społecznych”.  

źródło:glos.live Fot. Szymon Brandys

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *