CZECHY: RESTAURACJE OTWARTE, ALE DO GODZ. 20:00. OD ŚRODY NOWE ZASADY

CZECHY: RESTAURACJE OTWARTE, ALE DO GODZ. 20:00. OD ŚRODY NOWE ZASADY

Od dziś (9.12.) restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą otwarte o 2 godziny krócej niż w ostatnich dniach, bo do 20:00. Nowe zasady wprowadzone przez czeski rząd dotyczą także sprzedaży na wynos „z okienka”, ale już nie jedzenia z dostawą.

Przywrócony został ponadto całkowity zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych. Nie można też sprzedawać alkoholu i jedzenia na wszelkich targach czy jarmarkach. W ten sposób rząd reaguje na częste, zdaniem władzy, łamanie obostrzeń obowiązujących w zakresie ograniczenia konsumpcji i funkcjonowania restauracji.

Wielu restauratorów twierdzi jednak, że ich lokale z punktu widzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa nie są bardziej niebezpieczne niż galerie handlowe czy szkoły. Kolejne ograniczenia godzin otwarcia mogą dla nich, jak argumentują, oznaczać bankructwo. Część restauracji bierze pod uwagę niedostosowanie się do nowych wytycznych rządu – w ramach protestu obywatelskiego ogłoszonego przez pracowników browaru Malý Janek z Jinců w Środkowych Czechach nie będą zamykali swoich drzwi o godz. 20:00.

Łagodzenie albo zaostrzanie obostrzeń w walce w pandemią w Czechach podporządkowane jest tzw. systemowi PES. Aktualnie w kraju obowiązuje 3. z 5 stopni systemowej skali. Zgodnie z jego opisem większość przedsiębiorców może działać w ograniczonym trybie. 4. stopień zagrożenia epidemicznego przestał obowiązywać w czwartek. Od niedzieli jednak wszelkie dane odpowiadają znów wyższemu stopniu, jednakże czeski rząd postanowił utrzymać stopień 3. z niewielkimi zmianami dot. m.in. restauracji.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *