Częściowe zaćmienie Księżyca

Już w ten wtorek (16.07) na wieczornym niebie zaobserwujemy Księżyc w częściowym zaćmieniu. Niektórzy mówią, że jest to jedno z piękniejszych zjawisk astronomicznym, które można zaobserwować z Ziemi. Z kolei inni powiadają, że w takie wieczory czują się jak bohaterowie filmów o wilkołakach.


Jak powstaje to zjawisko?
Aby powstało takie zjawisko musi złożyć się na to kilka czynników. Potrzebne jest odpowiednie ustawienie Słońca, Ziemi oraz Księżyca w pełni. W takiej sytuacji Ziemia rzuca cień na naszego naturalnego satelitę czego skutkiem staje się chwilowa zmiana barwy. Kiedy Księżyc cały „łapie się” w tym cieniu możemy obserwować całkowite zaćmienie, a jeśli nie to tylko częściowe. Podsumowując, wszystko to możemy nazwać niesamowitym zbiegiem okoliczności.


Niespodzianki, które wiążą się ze zjawiskiem

W kulminacyjnej fazie zjawiska na tarczy księżyca powinno pojawić się trochę czerwieni. Spowodowanie jest to rozczepieniem światła słonecznego przez atmosferę Ziemi. Również w czasie tej fazy może okazać się, że krajobraz w Polsce się ściemni, a z blasku trwającej właśnie pełni wyłonią się słabsze gwiazdy.


Fazy zaćmienia oraz godziny ich występowania
Wszystko zacznie się wieczorem i odbędzie się z podziałem na poszczególne fazy:
20:43- półcieniowe zaćmienie Księżyca (jego początek nie będzie widoczny z Polski);
22:01- częściowe zaćmienie;
23:30- kulminacyjny moment widowiska;
0:59- koniec fazy kulminacyjnej i odsłanianie Księżyca, ponowie faza półcieniowa;
2:17- koniec fazy półcieniowej.


Info: nauka.poinformowani.pl foto: własne