8. Maraton Pisania Listów w obronie Więźniów Sumienia

Zmieniamy świat słowami, czyli 8. Maraton Pisania Listów w obronie Więźniów Sumienia w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II.

Akcja, która odbywa się co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, u nas rozpoczęła się od chwytającego za serce przedstawienia w wykonaniu naszych uczniów gimnazjum i liceum. Podczas oglądania „Luster” widzowie mogli wczuć się w przeżycia tegorocznych bohaterek, ponieważ nasi aktorzy doskonale przedstawili ich przeżycia i ujawnili, dlaczego tak ważna jest niesiona im pomoc. Oglądając te sceny odrodziła się w nas wszystkich prawdziwa nadzieja na to, że „mury runą, runą” na zawsze.

Naszym nadrzędnym celem było pokazanie, jak ważny jest drugi człowiek. Staraliśmy się napisać jak najwięcej listów do władz poszczególnych krajów w obronie osób i społeczności, których prawa są łamane. W tym roku pisaliśmy listy w obronie kobiet, które odważnie przeciwstawiały się łamaniu praw człowieka.

Przez salę maratonową przewinęły się tłumy. Listy pisali przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie kilku szkół, absolwenci, harcerze i mieszkańcy miasta. Każdy sam decydował, kogo chce bronić. W sumie napisaliśmy 1624 listy.

Najwięcej kopert z listami poślemy do Kenii w obronie rdzennych mieszkańców walczących o ziemię przodków i do Kirgistanu, by wesprzeć Gulzarę Duszenową w walce o prawa dla niepełnosprawnych osób. Bardzo dużo poślemy do RPA i Wenzeueli, sporo poleci również do Maroko. Przed nami jeszcze tylko pakowanie listów, adresowanie oraz wysyłka.

Dziękujemy wszystkim piszącym listy za bezinteresowną pomoc w walce o prawa człowieka! Razem mamy siłę i zmienimy świat.

„ Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy …”

Fragm. wiersza Z. Herberta

info. i foto nadesłane

 

Komentarze są wyłączone.