rychlá půjčka pro dlužníky nonstop půjčka 100000 akce ihned malé půjčky do výplaty rychlá pujčka chomutov pujcka do vyplaty do 500 kc pujcka dluznikum na ucet

Dział: Chwała Bohaterom

37. rocznica pacyfikacji kopalni

Mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji KWK Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka). W Jastrzębiu-Zdroju uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia 1981 roku odbędą się 15 grudnia.

Jak co roku, na placu przy KWK Zofiówka oddany zostanie hołd górnikom, przeciw którym 37 lat temu wojsko i milicja użyły broni. To właśnie tutaj w 1981 roku pluton specjalny milicji obywatelskiej po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego strzelał do strajkujących górników. Podczas pacyfikacji kopalni od kul ranne zostały cztery osoby.

15 grudnia o godzinie 9.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia 1981 roku. Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą. Organizatorem obchodów jest K.Z. NSZZ „Solidarność” KWK Zofiówka.

...
Czytaj dalej

„Tak płaci Polska”- krótka notka o wielkim człowieku

W gmachu Sejmu otwarto dziś  wystawę  poświęconą życiu i działalności Henryka Sławika, w moim przekonaniu postaci zasługującej na trwałą obecność w powszechnej pamięci Polaków. Z tej okazji chciałbym Państwu przypomnieć tekst napisany z okazji odznaczenia Sławika przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem Orła Białego. Henryk Sławik urodził się w 16 lipca 1894 roku w miejscowości Szeroka dzisiejszej dzielnicy Jastrzębia Zdroju. W swej rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną. Niestety trudne warunki materialne uniemożliwiły mu dalszą edukację. Podczas I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie wschodnim, trafił do rosyjskiej niewoli i został wywieziony na Syberię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął swoją społeczno-polityczną działalność wiążąc się z Polską Partią Socjalistyczną. W owym okresie odrodzone państwo polskie toczyło boje w obronie swoich granic. Nie inaczej było na Śląsku, gdzie Niemcy nie zamierzali podarować go Rzeczypospolitej.  Sławik czynnie uczestniczy w akcji plebiscytowej, z ramienia PPS organizuje wiece i przemawia na nich. Uczestniczy w powstaniach śląskich. Należał do głównych organizatorów Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych oraz Robotniczych Klubów Sportowych.  W roku 1922 wszedł w skład Tymczasowego KomitetuWykonawczego Stowarzyszenia Powstańców PPS....
Czytaj dalej

Marsz Żołnierzy Wyklętych

3 marca ulicami naszego miasta przejdzie IV już Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Zbiórka uczestników pod Dębem Katyńskim przy ul. Mazowieckiej.  Następnie zgromadzeni przejdą pod kościół. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, gdzie pod pamiątkową tablicą złożą kwiaty. W całej Polsce czci się pamięć Żołnierzy Wyklętych, dzień ten obchodzony jest 1 marca.
Organizatorami marszu są Klub Gazety Polskiej, Miasto, Jastrzębie Miasto Sukcesu, Kibice GKS 1962 oraz Stowarzyszenie Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja.
...
Czytaj dalej

„Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury” opowieść o Jastrzębiu

"Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury". To tytuł filmu dokumentalnego, który od ponad roku realizowany jest w Jastrzębiu Zdroju i jego okolicach. Realizatorem tego projektu jest pochodzący z naszego miasta, utytułowany twórca filmowy – Paweł Bogocz. 

Jas 24 objął swym patronatem całe to przedsięwzięcie. Twórca filmu zapowiada jego premierę już na drugi weekend września. Film będzie można zobaczyć m.in. w jastrzębskim kinie CENTRUM. Korzystając z okazji – podpytujemy twórcę filmu o jego szczegóły.   Co spowodowało, że zająłeś się  tym tematem? - Początek tego tematu to moje filmowe działania na lotnisku w Balicach, gdzie kręciłem reklamówkę. Przy tej okazji miałem możliwość porozmawiania z ludźmi lotnictwa. Mimo,że 28 sierpnia-dzień polskiego lotnictwa-upamiętnia zwycięstwo Żwirki i Wigury w  „Challange 1932” - mało kto, nawet z tego środowiska – ma tego świadomość. W każdym polskim mieście, nawet w poniemieckim Szczecinie – jest ulica imienia Żwirki i Wigury – ale przeciętny Polak kojarzy te nazwiska, niestety, jako bohaterów czeskiej...
Czytaj dalej

75. rocznica powstania Armii Krajowej

75. rocznica powstania Armii Krajowej, największego wojska działającego w okupowanej Europie. Nie zapominajmy o bohaterach!

75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzona 27 września 1939 roku SZP została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała...
Czytaj dalej