Dział: Chwała Bohaterom

„Tak płaci Polska”- krótka notka o wielkim człowieku

W gmachu Sejmu otwarto dziś  wystawę  poświęconą życiu i działalności Henryka Sławika, w moim przekonaniu postaci zasługującej na trwałą obecność w powszechnej pamięci Polaków. Z tej okazji chciałbym Państwu przypomnieć tekst napisany z okazji odznaczenia Sławika przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem Orła Białego. Henryk Sławik urodził się w 16 lipca 1894 roku w miejscowości Szeroka dzisiejszej dzielnicy Jastrzębia Zdroju. W swej rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną. Niestety trudne warunki materialne uniemożliwiły mu dalszą edukację. Podczas I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie wschodnim, trafił do rosyjskiej niewoli i został wywieziony na Syberię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął swoją społeczno-polityczną działalność wiążąc się z Polską Partią Socjalistyczną. W owym okresie odrodzone państwo polskie toczyło boje w obronie swoich granic. Nie inaczej było na Śląsku, gdzie Niemcy nie zamierzali podarować go Rzeczypospolitej.  Sławik czynnie uczestniczy w akcji plebiscytowej, z ramienia PPS organizuje wiece i przemawia na nich. Uczestniczy w powstaniach śląskich. Należał do głównych organizatorów Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych oraz Robotniczych Klubów Sportowych.  W roku 1922 wszedł w skład Tymczasowego KomitetuWykonawczego Stowarzyszenia Powstańców PPS....
Czytaj dalej

Marsz Żołnierzy Wyklętych

3 marca ulicami naszego miasta przejdzie IV już Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Zbiórka uczestników pod Dębem Katyńskim przy ul. Mazowieckiej.  Następnie zgromadzeni przejdą pod kościół. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, gdzie pod pamiątkową tablicą złożą kwiaty. W całej Polsce czci się pamięć Żołnierzy Wyklętych, dzień ten obchodzony jest 1 marca.
Organizatorami marszu są Klub Gazety Polskiej, Miasto, Jastrzębie Miasto Sukcesu, Kibice GKS 1962 oraz Stowarzyszenie Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja.
...
Czytaj dalej

„Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury” opowieść o Jastrzębiu

"Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury". To tytuł filmu dokumentalnego, który od ponad roku realizowany jest w Jastrzębiu Zdroju i jego okolicach. Realizatorem tego projektu jest pochodzący z naszego miasta, utytułowany twórca filmowy – Paweł Bogocz. 

Jas 24 objął swym patronatem całe to przedsięwzięcie. Twórca filmu zapowiada jego premierę już na drugi weekend września. Film będzie można zobaczyć m.in. w jastrzębskim kinie CENTRUM. Korzystając z okazji – podpytujemy twórcę filmu o jego szczegóły.   Co spowodowało, że zająłeś się  tym tematem? - Początek tego tematu to moje filmowe działania na lotnisku w Balicach, gdzie kręciłem reklamówkę. Przy tej okazji miałem możliwość porozmawiania z ludźmi lotnictwa. Mimo,że 28 sierpnia-dzień polskiego lotnictwa-upamiętnia zwycięstwo Żwirki i Wigury w  „Challange 1932” - mało kto, nawet z tego środowiska – ma tego świadomość. W każdym polskim mieście, nawet w poniemieckim Szczecinie – jest ulica imienia Żwirki i Wigury – ale przeciętny Polak kojarzy te nazwiska, niestety, jako bohaterów czeskiej...
Czytaj dalej

75. rocznica powstania Armii Krajowej

75. rocznica powstania Armii Krajowej, największego wojska działającego w okupowanej Europie. Nie zapominajmy o bohaterach!

75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzona 27 września 1939 roku SZP została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała...
Czytaj dalej

Dzieci dla powstańców

Powstańcy – PamiętaMY!

Już od 2013r. Zespół Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczy w ogólnopolskim programie „Kartka ze szpitala”, realizowanym przez Fundację Rosa. Polega on na wykonywaniu przez uczniów - pacjentów kartek okolicznościowych według własnego projektu. Każda edycja programu staje się dla dzieci znakomitą okazją, by zapomnieć o tym, że są w szpitalu, aby poznać nową technikę plastyczną, jaką jest scrapbooking, uczyć się aktywnie spędzać czas wolny i rozwijać swoją wyobraźnię.

Fundacja Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyła specjalną edycję tegoż programu - „Kartka ze szpitala – Kartka dla Powstańca”. W 2014 roku uczennica Zespołu Szkół Lena, po zakończeniu akcji „Kartka dla Powstańca”, została zaproszona do udziału w filmie „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczanie pokoleń”, będącym wzruszającym dokumentem zawierającym wypowiedzi czterech uczestników powstania warszawskiego oraz dzieci biorących udział w projekcie. (Film jest dostępny po adresem: https://www.youtube.com/watch?v=6wChhrDGlAg&feature=share.) W tym roku uczniowie Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju brali udział w kolejnej odsłonie programu „Kartka...
Czytaj dalej