Dział: Chwała Bohaterom

„Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury” opowieść o Jastrzębiu

"Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury". To tytuł filmu dokumentalnego, który od ponad roku realizowany jest w Jastrzębiu Zdroju i jego okolicach. Realizatorem tego projektu jest pochodzący z naszego miasta, utytułowany twórca filmowy – Paweł Bogocz. 

Jas 24 objął swym patronatem całe to przedsięwzięcie. Twórca filmu zapowiada jego premierę już na drugi weekend września. Film będzie można zobaczyć m.in. w jastrzębskim kinie CENTRUM. Korzystając z okazji – podpytujemy twórcę filmu o jego szczegóły.   Co spowodowało, że zająłeś się  tym tematem? - Początek tego tematu to moje filmowe działania na lotnisku w Balicach, gdzie kręciłem reklamówkę. Przy tej okazji miałem możliwość porozmawiania z ludźmi lotnictwa. Mimo,że 28 sierpnia-dzień polskiego lotnictwa-upamiętnia zwycięstwo Żwirki i Wigury w  „Challange 1932” - mało kto, nawet z tego środowiska – ma tego świadomość. W każdym polskim mieście, nawet w poniemieckim Szczecinie – jest ulica imienia Żwirki i Wigury – ale przeciętny Polak kojarzy te nazwiska, niestety, jako bohaterów czeskiej...
Czytaj dalej

75. rocznica powstania Armii Krajowej

75. rocznica powstania Armii Krajowej, największego wojska działającego w okupowanej Europie. Nie zapominajmy o bohaterach!

75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzona 27 września 1939 roku SZP została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała...
Czytaj dalej

Dzieci dla powstańców

Powstańcy – PamiętaMY!

Już od 2013r. Zespół Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczy w ogólnopolskim programie „Kartka ze szpitala”, realizowanym przez Fundację Rosa. Polega on na wykonywaniu przez uczniów - pacjentów kartek okolicznościowych według własnego projektu. Każda edycja programu staje się dla dzieci znakomitą okazją, by zapomnieć o tym, że są w szpitalu, aby poznać nową technikę plastyczną, jaką jest scrapbooking, uczyć się aktywnie spędzać czas wolny i rozwijać swoją wyobraźnię.

Fundacja Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyła specjalną edycję tegoż programu - „Kartka ze szpitala – Kartka dla Powstańca”. W 2014 roku uczennica Zespołu Szkół Lena, po zakończeniu akcji „Kartka dla Powstańca”, została zaproszona do udziału w filmie „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczanie pokoleń”, będącym wzruszającym dokumentem zawierającym wypowiedzi czterech uczestników powstania warszawskiego oraz dzieci biorących udział w projekcie. (Film jest dostępny po adresem: https://www.youtube.com/watch?v=6wChhrDGlAg&feature=share.) W tym roku uczniowie Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju brali udział w kolejnej odsłonie programu „Kartka...
Czytaj dalej

71. rocznica Marszu Śmierci

Dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” oraz pamięci zasłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni, 18 stycznia w naszym mieście odbędzie się Rajd Szlakiem Martyrologii Narodów.

Hołd poległym oddany zostanie o godzinie 11.00 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia. Dwa dni wcześniej, 16 stycznia około godziny 12.30 przy pomniku w Bziu nastąpi przywitanie uczestników pieszego przemarszu Oświęcim – Wodzisław.

Katarzyna Wołczańska

rzecznik prasowy

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

...
Czytaj dalej

Kampania wrześniowa – Boża Góra – Transmisja LIVE z uroczystości

Kampania wrześniowa to niewątpliwie jeden z najtragiczniejszych, najsmutniejszych, a zarazem najdonioślejszych okresów naszej historii, szczególnie XX wieku. Oto, 1. września, o godzinie 4:45 Niemcy faszystowskie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę.

Niemalże dwukrotnie liczniejsza armia, ogromna mobilność, zmechanizowanie, doskonałe wyszkolenie i wyposażenie oraz dokładnie i precyzyjnie przygotowany plan działania dały Niemcom, po miesiącu walk, zwycięstwo nad słabą Rzeczypospolitą. Nie można oczywiście zapomnieć o zdradzieckim ataku radzieckim 17 września, a także biernej polityce państw zachodnich, zobowiązanych przecież do udzielenia Polsce pomocy na mocy sojuszy i paktów. Przegraliśmy, to prawda, ale najważniejsze jest to, że stanęliśmy do walki - nie wybraliśmy 'mniejszego zła', poszliśmy "dumni i zwarci z szablą na czołgi". Dlatego musimy pamiętać, my, dzieci Wolnej Polski, III Rzeczypospolitej, zbudowanej potem i krwią naszych dziadów i pradziadów, musimy pamiętać o bohaterach września '39: obrońcach Bożej Góry, obrońcach Westerplatte , kawalerzystach Wołyńskiej Brygady walczących pod Mokrą oraz tysiącach polskich żołnierzy i cywilów, którzy stanęli w obronie kraju, którzy...

Czytaj dalej