Dział: "dialog społeczny" | Jas24Info

Dział: dialog społeczny

CO ZROBIĆ, GDY JESTEŚ UCZESTNIKIEM ZDARZENIA DROGOWEGO?

Dla wielu kierowców zdarzenie drogowe jest sytuacją niecodzienną, niejednokrotnie wymagającą szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji?
Zdjęcie kolorowe, przedstawiające tarczę do zatrzymywania pojazdów i czapkę policjanta ruchu drogowego.
Kiedy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania funkcjonariuszy zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. nietrzeźwy kierujący.

Osoby biorące udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia same, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Jednakże, gdy okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy...

Czytaj dalej

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom. Rodzina z Rybnika straciła prawie cały dorobek życia. Dom, w którym mieszkają spłonął niemal doszczętnie. W walce o to by w domu można było zamieszkać przed zimą pomagają im żołnierze kompanii dowodzenia
śląskiej brygady OT.

Pożar wybuchł w kuchni na pierwszym piętrze. Płomienie po drewnianej boazerii wędrowały błyskawicznie, niemal w jednej chwili objęły cały dom pięcioosobowej rodziny. Gdy tylko śląscy terytorialsi dowiedzieli się, że mogą pomóc bez wahania stawili się na pogorzelisku i wzięli do pracy.

-Właśnie na tym polega sens bycia żołnierzem żeby pomagać tym, którzy sami sobie nie są w stanie poradzić i bronić tych, którzy sami nie są w stanie się obronić– powiedział pomagający pogorzelcom sierż. Marcin Babij.

Wdzięczności za pomoc nie kryje właściciel domu Dariusz Skupień…

-Żołnierze przyszli z samego rana i od razu ostro wzięli się do pracy,...

Czytaj dalej

LINIA POMOCY POKRZYWDZONYM

Każda osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem lub była świadkiem przestępstwa, może uzyskać wsparcie w zakresie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej, dzięki Fundacji Iwo-Doradztwo Obywatelskie. Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa, świadkiem, doznajesz przemocy np. domowej – możesz otrzymać wsparcie przez 24 godziny/7 dni w tygodniu.


Jastrzębscy policjanci przyjmując różnego rodzaju zdarzenia, bądź prowadząc już sprawy, bardzo często mają pytania od osób pokrzywdzonych przestępstwem, gdzie mogą szukać pomocy. Czasami osoby nie chcą lub nie mogą zgłosić się do odpowiedniej instytucji. Teraz, dzięki świadczonej pomocy wszystkie osoby potrzebujące wsparcia w tym zakresie, mogą to zrobić przez telefon lub drogą elektroniczną.

nr tel: 48 222 309 900 lub

e-mail: info@numersos.pl

źródło: policja Jastrzębie

...
Czytaj dalej

Kolorowe plecaki od JSW dla dzieci z domów dziecka

Już za kilka dni rozpocznie się kolejny rok szkolny. Z tej okazji zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowił sprawić dzieciom z domów dziecka niespodziankę.

Spółka w ramach programu „JSW Dzieciom” zafundowała wychowankom domów dziecka z Jastrzębia - Zdroju oraz Pszczyny i Cieszyna prawie sto kolorowych plecaków szkolnych. Prezenty wręczyli dzieciom Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW oraz członkowie zarządu Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej a także Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju. - Pomoc potrzebującym dzieciom to nasz obowiązek. Plecaki, które wręczyliśmy dzieciom, to zaledwie drobny gest, który jednak spowodował, że na twarzach dzieci pojawił się uśmiech. My cieszymy się razem z nimi – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa w ramach projektu „JSW Dzieciom” od wielu miesięcy wspiera wychowanków z domów dziecka w Jastrzębiu- Zdroju, Pszczyny i Cieszyna organizując m.in. wyjazdy wakacyjne, rekreacyjne oraz edukacyjne....

Czytaj dalej

POLICYJNE DZIAŁANIA „SMOG” dzisiaj (28.08)

Dzisiaj, 28 sierpnia 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Funkcjonariusze zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Funkcjonariusze ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy (dymomierze, analizatory spalin), badają emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Działania mają także charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci przypominają kierującym, że smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak i też środowiska, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.

źródło: śląska policja