Dział: dialog społeczny

Ogrzewalnia dla osób bezdomnych

Od 1 listopada w godz. od 18.00 do 8.00 przy ul. Północnej działać będzie ogrzewalnia.

To tutaj osoby bezdomne będą mogły schronić się przed zimnem, zaparzyć herbatę czy skorzystać z prysznica.

Zgodnie z zapisami regulaminu, ogrzewalnia zapewnia tymczasowe schronienie osobom bezdomnym przebywającym na terenie Jastrzębia-Zdroju. Dodatkowo stwarza ona możliwość wykonania podstawowych zabiegów higienicznych.

Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, osoby bezdomne chętnie korzystają z tej formy pomocy i w czasie zimnych nocy przenoszą się z chodników i ulic, klatek schodowych czy innych miejsc właśnie do ogrzewalni.

Warto dodać, że cały teren ogrzewalni jest ogrodzony i monitorowany, a dodatkowo w godzinach jej funkcjonowania na miejscu obecny jest zawsze strażnik miejski. Mundurowy, oprócz zapewnienia ładu i porządku, podejmuje natychmiastowe działania w przypadku zaistnienia nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń.

...
Czytaj dalej

AKCJA SCHRONISKO 2018🐾 z misją specjalną w tle – tona i wizyta w schronisku!

Informacja o akcji godnej naśladowania Drodzy Miłośnicy zwierząt, Jesteście niesamowici. Dziś walka o dobrostan zwierząt w jastrzębskim schronisku toczyła się na najwyższym poziomie zaangażowania.  Udział w akcji wzięły wszystkie szkoły Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II: Szkoła Podstawowa nr 2 Mistrzostwa Sportowego, Technikum nr 2, V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 1. Dzięki Waszemu poświęceniu zebraliśmy ponad tonę karmy dla psów i kotów oraz mnóstwo materiałów, które posłużą do ocieplania im zimowych legowisk. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i wychowawcom klas zaangażowanym w akcję. Sprawiliście, że do schroniska trafiło 1097,95 kg karmy (940,89 suchej i 157,06 mokrej), 21 koców, 34 ręczniki, 6 legowisk, 8 kołder, 48 poszewek, 3 dywaniki, śpiwory itp. Dziś wszystkie te dary, dzięki pomocy rodziców Ksawiera, Kuby i Wiktora z 5a, trafiły do schroniska 🚐. Sporo siły w załadowanie udostępnionych samochodów i uwiecznienie zdarzenia włożyli wszyscy uczniowie klasy 3m 💪 Na miejscu przywitała nas kierowniczka schroniska pani Iwona Jaszke oraz suczka o imieniu LADY 🐕 – bohaterka naszej...
Czytaj dalej

Można składać wnioski o dotacje

Do 15 listopada można składać wnioski o przyznanie dotacji na wsparcie zadania z zakresu finansowania rozwoju sportu na 2019 r.

O dotację, która jest formą realizacji celu publicznego, może ubiegać się klub sportowy niezaliczany do sektora finansów publicznych i niedziałający w celu osiągnięcia zysku, który na terenie miasta prowadzi działalność sportową w dyscyplinach: piłka nożna, piłka siatkowa, hokej na lodzie, tenis stołowy i judo.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, pok. 020A, al. Piłsudskiego 60 – Wydział Kultury, Sportu i Turystyki.

 

Zgodnie z Uchwałą Nr V.50.2016 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 28 kwietnia 2016 r. oraz Uchwałą Nr III.23.2016 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr IX.98.2014 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 11 września 2014r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w Mieście Jastrzębie-Zdrój.

...
Czytaj dalej

Demokracja.Kalkulator metody d’Hondta

Kogo w naszym samorządzie skrzywdziła metoda d^Hondta Wielkim przegranym jest Marina Janecki, który uzyskał 760 głosów co dawało mu 7 miejsce wśród kandydatów. Kolejnym przegranym okazał się Damian Gałuszka, który uzyskał 488 głosów co dawało mu 19 miejsce wśród kandydatów. Ta metoda pokonała także weterankę samorządową Lucynę Maryniak, która uzyskała 484 głosy co dawało jej 21 miejsce wśród kandydatów. Ostaniem przegraną okazała się debiutantka Ewelina Auguścik, która uzyskała 472 głosy i zajęła 23 mandatowe miejsce wśród Kandydatów. A kogo wypromowała metoda d^Hondta ? Pierwszy który wszedł, to radny obecnej kadencji Tadeusz Markiewicz, który uzyskał 466 głosów i pomimo, że był licząc wprost po za radą ten mandat uzyska. Podobną liczę mandatów i też skorzystał z na tej metodzie jest Janusz Ogiegło ( czy skorzysta z tego mandatu?). Wygranym jest także działacz społeczny Grzegorz Mosoń, który uzyskał 362 głosy a mimo to uzyskała mandat. Wielkim wygranym został Bolesław Lepczyński pomimo bardzo słabego wyniku 282 głosy,  Anna Hetman wciągnęła go za przysłowiowe  "uszy" do Rady Miasta. Całościowo. Jako partie 10...
Czytaj dalej

DOTYKAJ I WYGRYWAJ ŻYCIE

W październiku br. już po raz siódmy odbywa się akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. To ważny społecznie projekt łączący w sobie aspekt prozdrowotny, edukacyjny i ekologiczny. Głównym jego celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Akcja wesprze też finansowo stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Każdy kto w jej trakcie odda swój stary, znoszony, czy źle dopasowany biustonosz do recyklingu, tym samym zasili konto stowarzyszenia. Cel to zebranie 1 tony staników i uzyskanie kwoty 20 000 zł dla Amazonek. Do akcji włączyły się także gwiazdy. Jej pomysłodawczynią jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu i lingerie styling, organizująca kampanię z marką Panache. Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100...
Czytaj dalej