Dział: dialog społeczny

FAKT: W WEEKENDY DOCHODZI DO NAJWIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.

To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.

Często wybór dnia wyjazdu bądź powrotu z wakacji przypada w weekend co poniekąd może być również podyktowane dostępnością miejsc w hotelach, pensjonatach itp. Warto przy...

Czytaj dalej

NA ŚLĄSKICH DROGACH W I PÓŁROCZU 2019 ROKU BEZPIECZNIEJSZE NIŻ PRZED ROKIEM

Śląska drogówka podsumowała pierwsze półrocze 2019 roku pod względem bezpieczeństwa na drogach w naszym województwie. Jest bezpieczniej niż w analogicznym okresie roku 2018. Do wymarzonej wizji: żadnych śmiertelnych ofiar wypadków, niestety nadal daleka droga. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie, uważajmy na drogach dbając o siebie i innych. Zwolnijmy…

Śląscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach w I połowie 2019 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nadal niepokoi (82 osoby), to jest bezpieczniej niż przed rokiem. W 2019 roku na drogach naszego województwa zginęło o 25 osób mniej niż w analogicznym okresie roku 2018. Najczęściej ginęli kierowcy osobówek – 26 oraz piesi – 22 osoby. Życie straciło także 11 motocyklistów, 10 pasażerów aut osobowych, 6 rowerzystów oraz 7 osób kierujących motorowerami i samochodami ciężarowymi.

Warto podkreślić, że województwo śląskie jest jednym z 4 województw, obok małopolskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie liczba osób, które stracił życie na drogach spadła....

Czytaj dalej

MASZ JUŻ 65 LAT – JEDZIESZ ZA PÓŁ CENY. OSIĄGNĄŁEŚ 70 ROK ŻYCIA – PODRÓŻUJESZ ZA DARMO.

MZK przypomina, że pasażerowie, których metryka wskazuje osiągnięcie 70 roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nieco młodsi, w przedziale wieku 65-70, mogą korzystać z biletów ulgowych. Poniżej informujemy co należy zrobić, by ewentualna kontrola przebiegała spokojnie i bez przeszkód.

Najstarsi pasażerowie, a więc 70-latkowie i starsi, powinni posiadać spersonalizowany e-bilet wydany w MZK po potwierdzeniu wieku konkretnej osoby. Po przyłożeniu karty do czytnika (czynność ta jest obowiązkowa) opłata nie zostanie pobrana. Przejazd jest bezpłatny.

Identyczny e-bilet powinni posiadać pasażerowie w wieku 65-70 lat. W ich przypadku ulga automatycznie zostanie uwzględniona po „skasowaniu” biletu w autobusie. Drugi wariant zakłada posługiwanie się e-portmonetką, która nie zawiera danych personalnych (jest zakupiona na okaziciela). W tym przypadku, przy korzystaniu z ulgi, konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentu potwierdzającego swoją tożsamość i wiek. Należy to zrobić także w przypadku posługiwania się biletem ulgowym zakupionym u kierowcy....

Czytaj dalej

WAKACYJNA, CAŁODOBOWA LINIA INTERWENCYJNA

Z inicjatywy Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka 19 czerwca 2019 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczną się działania w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2019", które potrwają do 2 września 2019 r.

W związku z podjętymi działaniami Wojewoda Śląski przekazał podległym służbom, inspekcjom i podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zalecenia w zakresie przeprowadzenia na obszarze województwa śląskiego akcji „Bezpieczne Wakacje 2019". Przypomniał, że podstawowym zadaniem służb, inspekcji, straży i innych organów administracji publicznej jest podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa.


Służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego monitorować będą formy wypoczynku zorganizowanego, zarówno w miejscowościach wypoczynkowych, jak i w miejscach stałego zamieszkania dzieci i młodzieży.


Podejmowane działania mają na celu podniesienie świadomości w zakresie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku oraz promowanie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. Połączone będą z wysiłkami m.in.: Górskiego...

Czytaj dalej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Jastrzębiu- Zdroju

Jak podaje Radio 90, duża dotacja pozwoli na uruchomienie i wyposażenie placówki. To 1 145 145 złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony będzie dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności w relacjach z otoczeniem.

Pobyt w ośrodku umożliwi im powrót do samodzielnego, aktywnego życia, takie przynajmniej są założenia. Dom Samopomocy zostanie utworzony na bazie Domu Nauki i Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych, dysponować będzie 60 miejscami.

źródło: Radio 90

...
Czytaj dalej