Dział: "Nowości" | Jas24Info

Dział: Nowości

Małe ale Cieszyn, czyli wystawa cieszyńskich twórców

Małe ale Cieszyn to wystawa cieszyńskich twórców: KUFA. design, Serfenta, WellDone - Dobre Rzeczy, Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej, KOSAK Modelarnia Ceramiczna oraz Dinksy.

To opowieść o dobrym życiu w małym mieście, które inspiruje współczesnych twórców.

Będzie można ją oglądać w dniach 19.09-20.10.2019 w Zamku Cieszyn. Wernisaż startuje już 19 września o godzinie 17:00.

-Organizator wystawy: Zamek Cieszyn
-Autorka tekstów: Anna Cieplak
-Opracowanie graficzne i tytuł wystawy: Alicja Woźnikowska-Woźniak, Dinksy
-Aranżacja wystawy: Katarzyna Worek
-Obrazy miasta: Rafał Soliński
-Dźwięki miasta: Grzegorz Żydek

info i foto: Radio 90

...
Czytaj dalej

GRUPY SPEED NA DROGACH

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rodzaj doznanych obrażeń.

Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj poprzez naruszenie przez kierujących obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna prędkość. To właśnie z tego powodu, każdego roku, kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka.

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana m.in. z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, ustępowaniem pierwszeństwa przejazdu, prawidłowym wyprzedzaniem. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć...

Czytaj dalej

Przełom technologiczny

Nowoczesny kompleks przodkowy wraz z kombajnem Bolter Miner został dziś przekazany JSW przez Komatsu Mining Corporation podczas uroczystości w Tychach. Wykonano też pokazowy test jego funkcjonalności. W najbliższych dniach sprzęt trafi do kopalni Budryk w Ornontowicach, jednej z najgłębszych kopalni węgla kamiennego na świecie.

Podjęta przez JSW decyzja o zakupie kombajnu może stanowić największy przełom technologiczny w polskim górnictwie od lat. Projekt badawczo–rozwojowy pod nazwą „Samodzielna Obudowa Kotwowa” to innowacyjna technologia, która ma szansę zmienić nie tylko roboty chodnikowe realizowane w kopalniach JSW, ale również może stanowić cenną inspirację w zakresie rozwoju dla całego polskiego górnictwa. Prowadzony obecnie w JSW projekt wdrożenia obudowy kotwowej stanowi próbę adaptacji rozwiązań powszechnie stosowanych na świecie w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych między innymi w USA i Australii. – To rewolucja w polskim górnictwie – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA. – Zadaniem tego urządzenia będzie przede wszystkim większe i tańsze wydobycie. Wszystkie te działania wynikają z naszej...

Czytaj dalej

NIE TAKIE ZWYKŁE OKAZAŁO SIĘ TO LEGITYMOWANIE, a dla niektórych pechowe…

Policjanci w trakcie codziennej pracy spotykają się z różnymi sytuacjami. W poniedziałek na drugiej zmianie, jadąc aleją Piłsudskiego, zauważyli trzech mężczyzn, którzy spożywali alkohol, jak się okazało, jeden z nich miał coś na sumieniu.

W poniedziałek policjanci z patrolu prewencji, jadąc aleją Piłsudskiego, zauważyli trzech mężczyzn, którzy spożywają alkohol. W trakcie wykonywania czynności, mężczyźni używali także słów nieprzyzwoitych. Gdy mundurowi otrzymali, wynik sprawdzenia okazało się, że jeden z mężczyzn jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju. Na mężczyzn, wobec których interweniowali mundurowi, nałożono mandaty karne za spożywanie alkoholu oraz używanie słów wulgarnych w miejscu publicznym, a 43-latek został zatrzymany celem odbycia kary w Zakładzie Karnym.

...
Czytaj dalej

Mała Akademia Teatralna


Fundacja Harmonicznego Chaosu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju zapraszają na spektakle powarsztatowe „Małej Akademii Teatralnej”.

  1. Sołectwo Borynia – 13 września 2019 r. (piątek) godz. 19:00, Dom Sołecki ul. Gajowa 11A
  2. Sołectwo Moszczenica – 20 września 2019 r. (piątek) 19:00, SP nr 16 ul. Komuny Paryskiej 18C
  3. Sołectwo Bzie – 27 września 2019 r. (piątek) godz. 19:00, Remiza OSP ul. Rostków 7
    Przed finałowymi spektaklami organizatorzy zapraszają jeszcze na ostatnie warsztaty, które odbędą się w dniach:Sołectwo Moszczenica, SP nr 16 im. prof. R. Ranoszka ul. Komuny Paryskiej 18c

17.09.2019. od 16:00 do 19:00
18.09.2019. od 16:00 do 19:00
19.09.2019. od 16:00 do 19:00

Sołectwo Bzie, Remiza OSP, ul. Rostków 7

24.09.2019. od 16:00 do 19:00
25.09.2019. od 16:00 do 19:00
26.09.2019. od 16:00 do 19:00


Udział w warsztatach oraz spektaklach jest bezpłatny....

Czytaj dalej