Dział: Publicystyka

Z pamiętnika młodej kelnerki


Nie jestem pewna czy słowo: „młodej” jest odpowiednie- należy to chyba nieco doprecyzować, ponieważ określenie: „początkującej” wydaje się dużo bardziej trafne. Kiedy to piszę mam za sobą przepracowane cztery dni w restauracji- rany, to mniej niż palców w jednej dłoni! Każdy kiedyś zaczynał, a wtedy nawet małe, codzienne wydarzenie wydaje się warte zapisania… pozwolę sobie podzielić się z Wami sytuacjami, które przytrafiły mi się w przeciągu tych kilku dni- poznajcie kulisy mojej wakacyjnej pracy!


Zawiedziony klient?
Trzeciego dnia od samego przyjścia do pracy ogarniał mnie dziwny niepokój. Chciałam zrobić wszystko jak najlepiej potrafię, ale z jakiegoś powodu nie do końca mi to wychodziło… doświadczona już kilkoma latami pracy koleżanka postawiła przede mną tamtego dnia proste zadanie: „Obsłuż dzisiaj jak najwięcej klientów”. Stwierdziłam, że to nic trudnego i wzięłam się do roboty. Rozdawałam menu, przyjmowałam zamówienia, ale jak...

Czytaj dalej

Kilka sposobów jak spędzić wakacje

Już od kilku dni mamy wakacje – to znaczy ci, którzy chodzili do szkoły. Gimnazjaliści i ósmoklasiści zakończyli już pewien etap edukacji, ale to nie znaczy, że muszą oddalać się od swoich znajomych z poprzedniej szkoły. Pozostali we wrześniu wrócą z powrotem w to samo miejsce, jednak te dwa miesiące nie muszą być nudne- z resztą sami się przekonajcie!

1. Nie śpij całe dnie- jest tyle rzeczy do zrobienia, nie zmarnuj okazji, bo później obudzisz się 1 września i stwierdzisz, że przespałeś całe lato!

2. Przełamuj swoje lęki, rozwijaj się- próbuj nowych smaków i nie popadaj w rutynę.

3. Nie udawaj- jeśli ktoś gdzieś cię zaprasza to nie udawaj, że jesteś zajęty, każda okazja by wyjść z domu jest dobra.

4. Nie stój w miejscu- wychodź...

Czytaj dalej

Quo vadis, nauczycielu!


Jest 11.04.2019. 2.dzień egzaminu gimnazjalnego w Zespole Szkół Nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju. Biorę w nim udział jako członek jednej z komisji nadzorujących jego przebieg.

O godzinie 8.00 szkolenie dla członków kilku komisji, przed 9.00
odbiór arkuszy egzaminacyjnych u Dyrektora Szkoły w obecności wybranych gimnazjalistów. Wychodzimy od Dyrektora na korytarz z materiałami egzaminacyjnymi, towarzyszy nam szpaler utworzony ...

Czytaj dalej

WIELKI POST INACZEJ…?


Wkroczyliśmy już w czas Wielkiego Postu… tak naprawdę każdy przeżywa ten okres w inny sposób- jedni robią sobie postanowienia, następni modlą się więcej oddając swe losy po Bożą opiekę, a zaś dzieci w wieku szkolnym uczęszczają do kościoła, ale to czy coś stamtąd wyniosą zależy już tylko od księdza.

Starsi wychowankowie salezjańscy, mają jednak okazję przeżyć ten czas w wyjątkowy sposób, a kulisy ich rekolekcji może skłonią kogoś do podjęcia podobnej inicjatywy…?

REKOLEKCJE POZA DOMEM
W „salezjankach”, żadnemu uczniowi, który chodzi do siódmej lub ósmej klasy, a nawet trzeciej gimnazjum, Wielki Post nie kojarzy się z niczym złym czy smutnym- wręcz przeciwnie. Traktują go jako moment wytchnienia od codziennych obowiązków (przynajmniej częściowo), ponieważ zawsze wtedy odbywają się rekolekcje wyjazdowe. Zazwyczaj w różne miejsca i trwają one trzy dni! Uczniowie mogą spędzić ten...

Czytaj dalej

Z PAMIĘTNIKA ALERGIKA


Wiosna- czas wesoły. Dzieci chodzą do szkoły, dorośli się cieszą, a pyłek brzozowy wyrusza na łowy-na pierwszy rzut oka jest to tylko żałosna rymowanka, ale jakże prawdziwa…

Początki pięknej pogody
Do dwudziestego pierwszego marca zostało jeszcze trochę czasu, a wiele osób już musi uzbrajać się w chusteczki- setki chusteczek! Zawsze, przynajmniej jedna paczuszka w torebce, plecaku czy kieszeni to ekwipunek niezbędny dla osób, którym słoneczko i leciutki wiosenny wiaterek na zdrowie nie wychodzą. Czy ludzie, którzy często krzywo patrzą się na osoby odmawiające poczęstowania się orzechami lub pokaszlujące, zużywające masę chusteczek, z czerwonymi noskami, wielkimi i rozdrapanymi oczami, ale poza tym zupełnie zdrowymi, kiedykolwiek zastanawiali się jak to jest?

Zapewne...

Czytaj dalej