Dział: "Publicystyka" | Jas24Info

Dział: Publicystyka

Pocztówka z Trieste

Przed Wami już trzecia część serii "pocztówek" z wakacji, a skoro z wakacji to jest to ostatnia część na ten moment, bo w końcu wszystko się kiedyś kończy, aby coś innego mogło się zacząć…! No już dobrze, koniec gadania- czas na konkrety.

W poprzedniej części pisałam o Bled, które było pierwszym przystankiem na trasie do Triestu.

Kiedy wyjechalismy już z Bled nasze auto wymagało zatankowania, więc nawigacja samochodowa zawiodła nas do małej słoweńskiej miejscowości (dojazd do niej wymagał niewielkiej zmiany kursu). Zastaliśmy tam wszystko czego potrzeba podróżnym!

 1. Dwa sklepy- Lidl oraz Spar.
 2. Piekarnię czynną codziennie od 5:30- 0:00.
 3. Śweże, przyszne i niedrogie wypieki z owej piekarni, która nazywa się Orex i ma bardzo miłych pracowników (mówiących po angielsku).
 4. Stację benzynową.
 5. Restaurację z miejscowymi przysmakami.

Jak widać było tam naprawdę wszystko, a jedzenie, które zasmakowaliśmy w piekarni było tak smaczne, że zawitaliśmy tam także w drodze...

Czytaj dalej

FAKT: W WEEKENDY DOCHODZI DO NAJWIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.

To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.

Często wybór dnia wyjazdu bądź powrotu z wakacji przypada w weekend co poniekąd może być również podyktowane dostępnością miejsc w hotelach, pensjonatach itp. Warto przy tym pamiętać, że większa liczba pojazdów zwiększa ryzyko...

Czytaj dalej

„Dostałam bana na FB miasta” – czy urzędy blokują niewygodnych użytkowników w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe są coraz chętniej wykorzystywane przez gminy, a nawet sołectwa, do informowania mieszkańców i dyskutowania o sprawach wspólnych. Trudno się dziwić, jest to kanał komunikacji, który gwarantuje dotarcie do dużej grupy odbiorców.

Innym atutem social mediów jest szybkość i wygoda przekazywania informacji oraz skrócenie dystansu między władzą a mieszkańcami, ale z drugiej strony rządzą się one własnymi algorytmami, decydującymi, jakie komunikaty zobaczą użytkownicy, pozwalają na manipulowanie treściami, a nawet na blokowanie niewygodnych użytkowników i kasowanie komentarzy. Czy fanpage’e gmin są miejscem do dyskusji dla mieszkańców czy tubą propagandową władzy? Postanowiliśmy to sprawdzić, obejmując swoim badaniem 4 województwa - dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie i lubuskie. Do wszystkich gmin w tych województwach wysłaliśmy wniosek o informację publiczną, w którym pytamy, jakie media społecznościowe prowadzą, kto jest ich administratorem, czy fanpage’e mają regulamin i czy blokuje się na nich użytkowników.

-72% z 399 zbadanych gmin prowadzi profil...

Czytaj dalej

Pocztówka z Bled

Przed Wami druga część "pocztówek"! Tym razem opowiem Wam kilka słów o słoweńskiej miejscowości, która nazywa się Bled. Miałam okazję się w niej zatrzymać przy okazji podróży do włoskiego miasteczka, ale o nim opowiem następnym razem… Tak jak obiecywałam wcześniej na Facebooku jas24info pojawi się album ze zdjęciami z Bled- mam nadzieję, że to miejsce również Was urzeknie i sami też kiedyś tam zajrzycie!

A oto kilka rzeczy, dla których warto tam pojechać…

 1. Bled jest bardzo malownicze! Leży pomiędzy górami i rozciąga się tam jezioro z niesamowicie czystą wodą.
 2. W jeziorze można zaobserwować mnóstwo ryb, a także rosnące w niej piękne lilie wodne.
 3. Wokół jeziora można urządzić sobie malowniczy spacer, ponieważ jest tam chodnik, który je otacza.
 4. Na jeziorze znajduje się mała wysepka, na której stoi śliczny kościółek, aby się do niego dostać jest tylko jedna droga- mam na myśli przeprawę łódką lub motorówką!
 5. Na jednym za wzniesień stoi zamek, który także wart...
Czytaj dalej

Pocztówka z Pragi

Oto pierwsza część serii "pocztówek"- będę w nich mówić o pozytywach oraz negatywach danego miasta, które są wynikiem moich obserwacji.

Mam nadzieję, że "pocztówki" przypadną moim czytelnikom do gustu, bo już niedługo czeka mnie wyjazd do jednego z włoskich miast- jakiego dokładnie? Pozostawię to niespodzianką! Następna część będzie wzbogacona o album ze zdjęciami, który będzie można obejrzeć na Facebooku naszego portalu.

A teraz przed Wami kilka powodów dlaczego warto odwiedzić piękną stolicę Czech, ale także parę jej minusów…

 1. Turyści- jak w każdej stolicy, tak i w Pradze, wszędzie roi się od turystów- są jak mrówki. Jeżeli ktoś nie lubi miejsc pełnych gwaru i to może nie przypaść mu do gust.
 2. Jedzenie- czeskie jedzenie, mimo tego, że jest to zaledwie kraj obok Polski, zalicza się do zdecydowanie wartego spróbowania, a szczególnie knedliki, które należą do punktu obowiązkowego wycieczki....
Czytaj dalej