Dział: "Trzeci sektor" | Jas24Info

Dział: Trzeci sektor

RODO w organizacji pozarządowej – szkolenie

Przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Dissertation service. dissertations & assignments Get best essay Essay For Online Games help writing service UK If youre feeling stressed. Master thesis Szkolenie odbędzie się 12 września w godzinach od 13.00 do 17.00 w sali 129A Urzędu Miasta.

 

dig this Od 25 maja 2018 r. obowiązują przepisy RODO, czyli europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Przepisy te dotyczą również organizacji pozarządowych i wskazują obowiązki przy przetwarzaniu danych osobowych. Udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom na przeanalizowanie zasad przetwarzania danych osobowych wynikających z bieżącego stanu prawnego.

Write my essay problems can be stressful for students. This problem can be solved in a jiffy through professional Essay Writing About My School by EssayTyper service.  

Writing Can Help You - Benefit from our inexpensive custom research paper writing service and get the most from great quality Let us help with your Bachelor Uczestnictwo w spotkaniu należy zgłosić do 27 sierpnia do Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki - Referatu Organizacji Pozarządowych, Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, Al. Piłsudskiego 60, pok. 210A, e-mail: organizacje@um.jastrzebie.pl, tel. 32 47-85-135.

...
Czytaj dalej

Program grantowy „Decydujesz, Pomagamy”

Już od 19 lutego 2018 roku można zgłaszać pomysły na inicjatywy poprawiające życie w  lokalnym otoczeniu. Projekty mogą dotyczyć edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, działań na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego, pielęgnowania lokalnych tradycji lub innych obszarów, na które zaangażowani mieszkańcy chcieliby zwrócić uwagę. Spośród zgłoszonych pomysłów, w każdym z mikroregionów, jury wybierze po trzy projekty, które przejdą do otwartego głosowania. Lista projektów zostanie ogłoszona 27 kwietnia. W praktyce każda organizacja, która dojedzie do etapu głosowania zwycięży, jednak to liczba głosów, oddanych przez klientów Tesco, przesądzi o wysokości grantu. Pomysły można zgłaszać do 30 marca. W każdym z mikroregionów do zdobycia będą trzy granty w wysokości 5000, 3000 i 1000 złotych na realizację działań społecznych. Źródło: https://tesco.pl/pomagamy/ Przykładowe pomysły na projekt: www.tesco.pl/pomagamy...
Czytaj dalej

Dni Seniora

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na imprezy organizowane w ramach Dni Seniora.

W programie: – 6 czerwca, godz. 17.30 – wernisaż wystawy prac plastycznych i malarskich słuchaczy UTW w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wielkopolskiej 1A i wieczór poezji. – 7 czerwca – wykład dla słuchaczy UTW. – 8 czerwca, godz. 16.00 – integracyjnie. Spotkanie i zabawa w restauracji „Hawana”. Zapisy w siedzibie UTW oraz w restauracji „ Hawana”. – 9 czerwca, godz. 11.00 – kulturalnie. Film „Sztuka kochania” w Miejskim Ośrodku Kultury, cena biletu 12 zł. – 10 czerwca, godz. 15.30 (zbiórka godz. 15.15) – korowód miejski w ramach Dni Jastrzębia-Zdroju. Przemarsz słuchaczy UTW i seniorów w kapeluszach spod Miejskiej Biblioteki Publicznej. – 12 czerwca – na sportowo. Zajęcia sportowe, spacer nordic walking. Zbiórka o godz. 10.00 w Jarze Południowym obok TKKF. Zakończenie spaceru w Parku Zdrojowym. – 13 czerwca – zakończenie Jubileuszowego XV Roku Akademickiego 2016/2017 dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Dom Zdrojowy w godz. od 12.00 do 14.00 z oprawą artystyczną. Wykład...
Czytaj dalej

Masz pytania do władzy? Zadaj je! -Poradnik dotyczący dostępu do informacji – cz. 2

Wszystko, co robią organy władzy publicznej, takie jak rząd, prezydent, premier czy wójt, w ramach swoich obowiązków, to działalność publiczna, a zatem stanowi informację publiczną i możemy o to   pytać. A władze muszą nam odpowiedzieć.

Każda osoba może wnioskować o wszelkie dokumenty wynikające z wykonywania zadań publicznych, a więc o informacje związane z wydatkowaniem publicznych pieniędzy, na przykład o umowy podpisywane przez urząd, faktury, konkursy etc. Można też wnioskować o udostępnienie dokumentów, które są w posiadaniu władz, a niekoniecznie zostały   przez nie wytworzone. Taką informacją będzie na przykład projekt czy opinia zamówiona przez prezydenta miasta, burmistrza czy wójta. Każdy obywatel ma też prawo uczestniczyć w posiedzeniach rady gminy, powiatu, sejmu i senatu. Co więcej – może te posiedzenia nagrywać, a następnie nagrania te upubliczniać bez pytania kogokolwiek o zgodę.      To uprawnienie gwarantowane jest nie tylko przez Konstytucję RP, która mówi tylko o posiedzeniach całej rady, ale także przez Ustawę o samorządzie gminnym, której artykuł 11b. ust. 2 mówi:...
Czytaj dalej

Masz prawo wiedzieć!- Poradnik dotyczący dostępu do informacji – cz. 1

Masz prawo wiedzieć!- Chcesz kopię faktury wystawionej przez urząd? Interesują Cię statystyki umieralności w Twoim szpitalu? A może chcesz przeczytać protokół z posiedzenia rady pedagogicznej? Powiemy, jak to zrobić.

Od 15 lat w Polsce obowiązuje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Dzięki niej   obywatele mogą dużo skuteczniej kontrolować rządzących każdego szczebla. Niestety wciąż rzadko z tej możliwości korzystają, a to przecież takie proste! To, o co możesz zapytać rządzących, nazywamy informacją publiczną. Możesz pytać o wszystko, co dotyczy   działalności instytucji wymienionych w art. 61 Konstytucji. Te instytucje to m.in. organy władzy publicznej, a więc nie tylko rząd, prezydent RP, Sejm czy Senat, ale także samorząd terytorialny czy instytucje posiadające monopol w jakiejś dziedzinie – samorząd gospodarczy (np. izba rolnicza czy rzemieślnicza), samorząd zawodowy (np. rada adwokacka czy izba radcowska lub gospodarcza), partie polityczne.– Mieszkaniec może na przykład zapytać urząd gminy o projekt planu zagospodarowania przestrzennego i dzięki temu dowidzieć się, że w pobliżu jego domu władze planują budowę fermy wiatrowej....
Czytaj dalej