Dział: "Wiadomości" | Jas24Info

Dział: Wiadomości

Polska stanie się żeglugową potęgą


Rząd przygotowuje się do budowy 90 - kilometrowego kanału, który połączy Wisłę z Odrą. W gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach zorganizowano samorządowe konsultacje poświęcone tej inwestycji. To projekt o cywilizacyjnym znaczeniu dla Śląska i ważny element międzynarodowego planu otwarcia wodnego szlaku handlowego, spinającego państwa bałtyckie z basenami Morza Czarnego i Adriatyckiego

-Rzeki to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny transport. Jedna barka o wyporności tysiąca ton zabiera tyle towaru, ile czterdzieści tirów. Przepłynięcie stu takich barek dziennie pozwoli zdjąć z dróg cztery tysiące ciężarówek. Takie porównania przemawiają do wyobraźni i wreszcie nadszedł czas, że możemy o tym mówić w Polsce w kontekście planów, a nie marzeń – mówi uczestnicząca w debacie Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).


Pod względem wykorzystania wodnych dróg śródlądowych jesteśmy w samym ogonie Europy. Według danych GUS przewozi się w ten sposób w Polsce...

Czytaj dalej

Uroczystości w naszym mieście

31 sierpnia odbędą się uroczystości z okazji Dnia Weterana oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W dniu 1 września w osiemdziesiątą Rocznicę Obrony Bożej Góry, Stowarzyszenie Chwała Bohaterom-Pamięć i Rekonstrukcja oraz niezależne organizacje patriotyczne zapraszają mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic na uroczystości;

Godz. 9, 45 Msza Św. w kościele N.S.P.J. w intencji „Obrońców Bożej Góry i wszystkich walczących o Wolną Polskę”

Godz. 11,00 Boża Góra – Hymn Państwowy, wspomnienie o bohaterach walk, pieśni wojskowe, oraz składanie kwiatów pod tablicą, upamiętniającą Obrońców Bożej Góry.

Dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września o godz. 12.00 zawyją syreny alarmowe. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający jedną minutę.

info nadesłane

...
Czytaj dalej

III Zawody Ratownictwa Technicznego

14.09 odbedą się w naszym mieście III Zawody Ratownictwa Technicznego.

Harmonogram zawodów:
9:00 Otwarcie zawodów
9:30 Start drużyn
16:00 Zakończenie zawodów

Jedną z atrakcji będą pokazy sprzętu ratowniczego oraz akcja honorowego krwiodwstwa, a wszystko to przy Hali widowiskowo- sportowej.

info nadesłane

...
Czytaj dalej

37-letni mężczyzna zginął pod kołami pociągu InterCity

We wtorek, 27 sierpnia około godziny 9.00 pociąg śmiertelnie potrącił 37-letniego mężczyznę, a podróżujący koleją musieli liczyć się z poważnymi utrudnieniami.

Do potrącenia doszło na trasie Tychy - Kobiór, w pobliżu stacji Tychy Żwaków. Na to miejsce natychmiast zadysponowane zostały służby ratunkowe: zespół PRM, zastępy JRG Tychy oraz patrol policji. Niestety, odrazu po przybyciu na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Decyzją prokuratora, który również przybył na miejsce wypadku, zlecona została sekcja zwłok.

Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin. Ruch pociągów w obu kierunkach na tej trasie był znacznie utrudniony i odbywał się wahadłowo po jednym torze. Na miejsce zdarzenia wezwany został policyjny technik oraz grupa dochodzeniowo - śledcza. Dodatkowo na miejsce tragedii przybyli przedstawiciele PKP z komisji badania wypadków kolejowych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogło to być samobójstwo.

info i foto: pless.pl

...
Czytaj dalej

Już 1 września DogTrekking TropDoGrzybka

Niespodzianki, nagrody, świetna zabawa a przede wszystkim miłe spędzenie czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Wciąż są wolne miejsca na II Jastrzębski DogTrekking TropDoGrzybka!

Jest to bieg lub marsz z psem na orientację w terenie, który zaplanowano na niedzielę, 1 września. Trasa będzie przebiegała przez las Kyndra. Zbiórka na parkingu naprzeciwko dworca autobusowego Arki Bożka. Każdy uczestnik zawodów otrzyma mapę przebiegu trasy z punktami kontrolnymi, które trzeba zdobyć.

Dodatkowo jest to także okazja, by skorzystać z porad zawodowych treserów psów, będzie można dowiedzieć się więcej o zdrowym żywieniu czworonogów, a także jak wybierać dla nich zabawki i akcesoria do nauki i pielęgnacji.

To wydarzenie ma charakter charytatywny. Jeśli bierzesz udział – pomagasz bezdomnym zwierzętom z jastrzębskiego schroniska!

Zapisy:

  1. Wpłata 20 zł na konto Jastrzębskiego Schroniska dla Zwierząt:
    Dane do przelewu: Jastrzębski Zakład Komunalny, Schronisko Dla
    Bezdomnych Zwierząt, 44-268 Jastrzębie-Zdrój. Nr...
Czytaj dalej