Dział: "Nasi Sąsiedzi" | Jas24Info

Dział: Nasi Sąsiedzi

Polska stanie się żeglugową potęgą


Rząd przygotowuje się do budowy 90 - kilometrowego kanału, który połączy Wisłę z Odrą. W gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach zorganizowano samorządowe konsultacje poświęcone tej inwestycji. To projekt o cywilizacyjnym znaczeniu dla Śląska i ważny element międzynarodowego planu otwarcia wodnego szlaku handlowego, spinającego państwa bałtyckie z basenami Morza Czarnego i Adriatyckiego

-Rzeki to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny transport. Jedna barka o wyporności tysiąca ton zabiera tyle towaru, ile czterdzieści tirów. Przepłynięcie stu takich barek dziennie pozwoli zdjąć z dróg cztery tysiące ciężarówek. Takie porównania przemawiają do wyobraźni i wreszcie nadszedł czas, że możemy o tym mówić w Polsce w kontekście planów, a nie marzeń – mówi uczestnicząca w debacie Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).


Pod względem wykorzystania wodnych dróg śródlądowych jesteśmy w samym ogonie Europy. Według danych GUS przewozi się w ten sposób w Polsce...

Czytaj dalej

37-letni mężczyzna zginął pod kołami pociągu InterCity

We wtorek, 27 sierpnia około godziny 9.00 pociąg śmiertelnie potrącił 37-letniego mężczyznę, a podróżujący koleją musieli liczyć się z poważnymi utrudnieniami.

Do potrącenia doszło na trasie Tychy - Kobiór, w pobliżu stacji Tychy Żwaków. Na to miejsce natychmiast zadysponowane zostały służby ratunkowe: zespół PRM, zastępy JRG Tychy oraz patrol policji. Niestety, odrazu po przybyciu na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Decyzją prokuratora, który również przybył na miejsce wypadku, zlecona została sekcja zwłok.

Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin. Ruch pociągów w obu kierunkach na tej trasie był znacznie utrudniony i odbywał się wahadłowo po jednym torze. Na miejsce zdarzenia wezwany został policyjny technik oraz grupa dochodzeniowo - śledcza. Dodatkowo na miejsce tragedii przybyli przedstawiciele PKP z komisji badania wypadków kolejowych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogło to być samobójstwo.

info i foto: pless.pl

...
Czytaj dalej

Znów można się kąpać w zbiorniku w Łące- sinice zniknęły

Wakacje jeszcze trwają, a synoptycy zapowiadają słoneczną pogodę na najbliższe dni. Jest to inealny czas do odwiedzenia Ośrodka Sportów Wodnych w Łące - po blisko dwóch miesiącach przerwy znów można się kąpać w zbiorniku!

Od końca czerwca miłośnicy kąpieli nie mogli w pełni korzystać z oferty Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. Sinice, które zakwitły w zbiorniku, skutecznie uniemożliwiły uczniom i urlopowiczom wchodzenie do wody. Teraz jednak zniknęły, a na stanowisku ratownika zawisła biała flaga, co oznacza, że znów można się kąpać w łąckim akwenie!

Kąpielisko otwarte jest codziennie do końca sierpnia w godzinach 9.00-19.00.

info i foto: pless.pl

...
Czytaj dalej

Wypadek na DK-1 w Kobiórze

Na drodze krajowej nr 1 w Kobiórze, w okolicach zjazdu na Promnice, doszło do wypadku samochodowego. Było to dzisiaj (21.08) około godziny 11:20.

Na pasie w kierunku Katowic zderzyły się dwa pojazdy: samochód dostawczy oraz samochód osobowy. Z informacji przekazanych przez świadków wynika, że kierowca osobówki wyjeżdżając z Zajazdu Pod Dzikiem wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia z dostawczakiem. Na miejsce wezwano wszystkie służby ratunkowe- są osoby poszkodowane.

info i foto: pless.pl

...
Czytaj dalej

The Beatles Day w Rybniku

Nie ma to jak dobra muzyka nieopoda!. Już w piątek (23.08.) na estradzie na kampusie przy Rudzkiej w Rybniku odbędzie się The Beatles Day. Utwory z płyty "Yellow Submarine" zagrają na żywo: Carrantuohill, South Silesian Brass Band, Anna Drewniok z kwartetem smyczkowym, Four Brothers, MuzyKajaka, Jarek Hanik i Karolina Filec, Kawa z Mlekiem, Optymalni.

Wstęp jest wolny, początek o godz. 18.00. O 20.00 na scenie pojawi się zespół The Beatlmen – cover band The Beatles, w którego wykonaniu zabrzmią największe przeboje Paula McCartneya, Johna Lennona i spółki.

The Beatles Day rozpocznie Międzynarodowy Festwial Jazzu Tradycyjnego, jaki w Rybniku trwać będzie przez cały najbliższy weekend (23-25.08.).

info: Radio 90 foto: teatrziemirybnickiej.pl

...
Czytaj dalej