Dziesięciu drwali zaginęło na Dziewiczej Górze podczas wichury jaka nawiedziła powiat lubliniecki. Nie wiadomo co się z nimi dzieje, nikt nie ma z nimi kontaktu. To scenariusz egzaminu nawigatorów pilotażowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT.

Zadaniem żołnierzy był udział wraz z psami i ich przewodnikami z OSP
w symulowanej akcji poszukiwawczej. Jej scenariusz nawigatorzy poznali dopiero na miejscu gdzie sami musieli zorganizować sztab akcji, zaplanować ją z wykorzystaniem tyraliery, szybkiej trójki, „koła wagonu”, „liścia” oraz oczywiście psów poszukiwawczo- ratowniczych.

Egzamin zakończył pierwszy etap szkolenia nawigatorów GPR K-9 WOT. Dla żołnierzy będzie to jednak tak naprawdę dopiero początek. Przed nimi jeszcze miesiące wspólnych treningów z PSP, OSP i policją oraz kurs w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu. Na koniec przejdą certyfikację.

13. ŚBOT jako pierwsza jednostka wprowadza pilotażowy program Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych z psami. Śląska brygada przez najbliższe kilka miesięcy będzie szkolić wyłącznie nawigatorów czyli osoby, które w czasie akcji idą w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu tak, by cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Później wybrane, chętne osoby zostaną przewodnikami psów. Grupa poszukiwawczo–ratownicza K9 będzie składała się z 13. osób w tym dowódcy i sześciu zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa.

Służba psów w WOT oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. W mijającym tygodniu 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała porozumienie ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, dzięki któremu możliwa będzie współpraca z ośrodkiem szkolenia specjalistycznego w Nowym Sączu zajmującym się między innymi szkoleniem i certyfikowaniem zespołów poszukiwawczo – ratowniczych z psami. Jeżeli projekt grup poszukiwawczo–ratowniczych K9 sprawdzi się w Śląskiej BOT, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zaimplementować projekt w kolejnych jednostkach OT.

Źródło: info nadesłane