Międzynarodowe Forum Górnicze rozpoczęte

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Wczoraj (28 czerwca) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle rozpoczęło się trzydniowe Międzynarodowe Forum Górnicze – International Mining Forum 2017. Gospodarzem konferencji z udziałem ponad dwustu ekspertów i praktyków z całego świata jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Motywem przewodnim tegorocznego International Mining Forum są innowacje w przemyśle wydobywczym.

Daniel Ozon p.o. prezesa JSW podczas inauguracji Forum ocenił, że sprostanie nowym wyzwaniom związanym z przejściem do gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach wiele osób niesłusznie utożsamia z odejściem od gospodarki opartej na przemyśle surowcowym.

– Należy jednoznacznie stwierdzić, iż przez najbliższych kilkadziesiąt lat ideę społeczeństwa opartego na najnowszych technologiach będziemy realizować wykorzystując tradycyjne gałęzie gospodarki. Polska energetyka na długo pozostanie oparta na węglu, a świat przez kolejne dziesiątki lat nie odejdzie od produkcji stali z wykorzystaniem koksu – powiedział prezes Ozon i dodał – Nie ma sprzeczności pomiędzy górnictwem a gospodarką opartą na nowoczesnych technologiach.

W przemówieniu inauguracyjnym minister gospodarki Krzysztof Tchórzewski zadeklarował wsparcie Ministerstwa Energii dla wdrażania innowacji w górnictwie. – Innowacje, udoskonalenia oraz zmiany, które należy wprowadzić w górnictwie są związane z formułą walki o to, żeby górnictwo mogło wygrać w sytuacji zmieniających się wymogów klimatycznych. To niezwykle ważne, zarówno dla sektora węgla koksowego jak i energetycznego – ocenił minister Tchórzewski.

Uczestniczący w środowej inauguracji Forum ambasador Australii w Polsce Paul Wojciechowski ocenił, że australijskie podejście do węgla jest podobne do polskiego.

– Kraje, które produkują dużo węgla muszą trzymać się razem. Myślenie w Australii jest podobne do polskiego. Problemy zmiany klimatu są wyzwaniem, ale musimy rozwiązywać je rozumnie i pamiętać, że węgiel nadal będzie rozwiązaniem dla wielu gospodarek. Powinniśmy razem pracować, by zmienić wizerunek węgla na arenie światowej. Nie wstydzimy się węgla i walczymy o zrozumienie, że ten surowiec jest nadal ważnym rozwiązaniem dla cywilizacji – powiedział ambasador Australii.

Główne obrady IMF 2017 odbędą się dzisiaj (29 czerwca) w kopalni Pniówek w Pawłowicach Śl. pod hasłem „Mining of the future – New Problems and Solutions” (górnictwo przyszłości – nowe problemy i rozwiązania). W piętek 30 czerwca, odbędą się sesje tematyczne we wszystkich Ruchach i kopalniach JSW oraz w siedzibie spółki.

Honorowy patronat nad obradami IMF 2017 objęło Ministerstwo Energii oraz Ambasada Australii w Polsce.

źródło: jsw  fot. Rafał Bilat

Zobacz więcej zdjęć w galerii na stronie: www.imf2017.pl

Brak komentarzy.

Leave a comment