Innowacyjne górnictwo online

Innowacyjne górnictwo online

Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania – to tematy trzydniowej konferencji on line, która rozpoczęła się dziś (4 listopada) w Biurze Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo.

Konferencja ma charakter otwarty i jest bezpłatna. Jej wiodące tematy to przyszłość górnictwa w pełnych wyzwań czasach oraz nowe projekty i technologie, które mogą im sprostać. Jak mówili organizatorzy – to szansa i nadzieja dla górnictwa. – Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. Jej uczestnicy – oprócz wysłuchania referatów czy debat – mają możliwość zadawania pytań poprzez dedykowany adres email, bo całość odbywa się przez Internet w związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Dziś pytań nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły aspekty praktyczne stosowanych pod ziemią rozwiązań technologicznych. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo pandemii nasza kadra inżynieryjna mogła zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszych kopalniach, przynosząc nam konkretne efekty – mówił Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Interesuje nas wdrażanie rozwiązań, które są efektywne, mogą wpłynąć na obniżenie naszych kosztów, muszą być też bezpieczne dla górników i niezwodne, bo powinny być długofalowe.

Pierwszego dnia konferencję otwarła specjalna sesja poświęcona kombajnowi Bolter Miner, który dokładnie od roku pracuje w należącej do JSW kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Swoimi doświadczeniami z ekspertami i praktykami górnictwa podzielili się przedstawiciele kopalni oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – spółki, która jest najnowszym nabytkiem Grupy Kapitałowej JSW.

Środowe debaty poświęcone były także innowacjom – tzw. górnictwu przyszłości, cyberbezpieczeństwu i nowoczesnym systemom sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych. Ciąg dalszy konferencji już jutro. Wśród tematów m.in. odzysk minerałów, internacjonalizacja polskiego sektora okołogórniczego i rozwój kwalifikacji w górnictwie.

Plan: https://www.jsw.pl/fileadmin/user_files/aktualnosci/2020/20201102/PROGRAM_KONFERENCJI_online_3.11.2020–1.pdf

Link: https://www.youtube.com/watch?v=YDUmfbiPdvQ&feature=emb_logo

Pytania: komtech@komag.eu

źródło: jsw.pl

Leave a comment

1 Comment

  1. Na obniżenie kosztów wpłynie zwolnienie połowy administracji. Nierobów którym pociotki załatwili pracę i ci nic nie robią.

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *