JSW promuje ekologię razem z Caritas Polska

Mobilna Ambasada Laudato Si’ Caritas Polska – czyli elektryczny autobus od Jastrzębskiej Spółki Węglowej – ruszyła w swoją pierwszą podróż. Od dziś będzie jeździć po Polsce promując proekologiczne nauczanie Kościoła. Pierwszą swoją trasę autobus pokonał ulicami Warszawy.

fot. Mateusz Paszek

Podróż rozpoczęła się od poświęcenia autobusu przed siedzibą Caritas Polska. Potem ten wyjątkowo cichy pojazd zabrał pierwszych pasażerów. Wśród nich – obok dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iłżyckiego i Daniela Ozona, prezes zarządu JSW – był m.in. biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka. Kolejni goście wsiadali na trasie: Marian Banaś – szef Krajowej Administracji Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Anna Król – zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Energii i Ministerstwa Środowiska. 

Mobilna Ambasada Laudato Si’ została przekazana przez Jastrzębską Spółkę Węglową w Toruniu na początku października podczas Niedzieli Św. Franciszka – Konferencji Ekologicznej pt. „Przebudzenie ekologiczne. Krok pierwszy – nie marnuję żywności”. Celem akcji jest zmiana postaw społecznych względem środowiska naturalnego.

Mobilna Ambasada, czyli użyczony przez JSW autobus marki Mercedes Benz / Automet, jest od dziś wykorzystywany w kampaniach promujących taką postawę. – Ta ambasada jest dobrym początkiem naszego zaangażowania ekologicznego – powiedział po powrocie z pierwszego przejazdu ks. Marcin Iłżycki, dyrektor Caritas Polska.

W niemal czterotonowym pojeździe jest 11 miejsc siedzących, 3 miejsca stojące oraz miejsce na wózek inwalidzki. Autobus wyprodukowany przez firmę Automet Group z Sanoka na podzespołach Mercedesa-Benza jest wyposażony w silnik elektryczny BRUSA o mocy 74kW i baterie litowo-jonowe, które po pełnym naładowaniu pozwalają na przejechanie 200 km. – Troska o środowisko to jeden z naszych priorytetów – powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – To zaszczyt i radość ze strony JSW uczestniczyć w tym projekcie; cieszę się, że wpisujemy się w nauczanie Kościoła Katolickiego. Pamiętajmy jednak, że ta inicjatywa to nie jedyne proekologiczne działanie naszej spółki. Zresztą – po czynach nas poznacie – zakończył prezes.