Już trzy psy służą w 13 ŚBOT

Już trzy psy służą w 13 ŚBOT

Jeszcze rok temu tylko jeden – teraz już trzy psy w wojsku świętowały Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. W szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpił Carbon, który wraz z Aresem i Byczkiem wszedł w skład Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.

Psy ratownicze mogą służyć w wojsku dzięki zmianach w instrukcji o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP gdzie po raz pierwszy pojawił się zapis o psach ratowniczych i Wojskach Obrony Terytorialnej. W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem wchodzi trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami a w przyszłości poszerzy się ona także o profilera.

Do GPR K9 WOT może dołączyć każdy przewodnik, który wraz ze swoim psem ma zdany egzamin PSP klasy 0 lub 1. Po wstąpieniu w szeregi WOT z przewodnikiem podpisywany jest kontrakt. Od tego momentu to wojsko przejmuje finansowanie psa począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną.

Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przez Wojskami Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP. Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku i od tamtej pory, każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia jest świętowany przez ratowników z psami poszukiwawczo-ratowniczymi.

Psy poszukiwawczo-ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach: lawinowe, terenowe, gruzowiskowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych pod lawinami, gruzami budynków, czy w trudnym terenie. Do tej pory w armii służyło około 200 psów – wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów „komandosów” w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu.

Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji ratowniczych. ​

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl, pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl, pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *