Krew potrzebna od zaraz

Krew potrzebna od zaraz

Corocznie w czerwcu obchodzimy Światowy Dzień dedykowany honorowym krwiodawcom. Od naszej krwi może zależeć życie i zdrowie drugiego człowieka.

W obecnej sytuacji krew jest szczególnie potrzebna, przy zamkniętych szkołach i innych instytucjach stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest udostępnienie wystarczającej ilości bezcennego leku tym, którzy tak bardzo go potrzebują. Od naszej krwi może zależeć życie i zdrowie drugiego człowieka.

W Jastrzębiu-Zdroju jest wielu honorowych dawców, którzy od lat oddają krew potrzebującym. Cel jest szczytny, dlatego dziś gorąco zachęcają do pomocy.

– Krew oddaję już 37 lat, sądzę że honorowe krwiodawstwo jest ideą ciągle żywą i mam nadzieję, że nadal będzie. Cały czas organizowane są nowe spotkania, sekcje czy koła, które zrzeszają krwiodawców. Jak mogę zachęcić Jastrzębian żeby oddawali krew? Niesienie pomocy innym to ogromny przywilej. Darowanie cząstki siebie, aby uratować życie drugiego człowieka jest naprawdę czymś wyjątkowym. Idziemy oddać krew, chodź z nami uratować życie! – powiedział Ryszard Piotrowicz honorowy dawca krwi.

Punkt krwiodawstwa w naszym mieście na Osiedlu Przyjaźń jest świeżo po remoncie i od poniedziałku do piątku od 7.30 do 13.30 czeka na osoby, które chcą pomagać. Placówka jest też czynna co drugą sobotę. Szczegóły można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Warto mailowo, bądź telefonicznie umówić się na konkretny termin.

Honorowym dawcą może zostać osoba pełnoletnia, jej masa ciała nie może być niższa niż 50 kg. Stan zdrowia w tej kwestii jest również bardzo istotny. Ważne, żeby w wyznaczonym terminie stawić się do placówki krwiodawstwa po lekkim posiłku z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

– Oddaję krew od 2005 roku. Ofiarowałem już ponad 26 litrów. Zachęcili mnie do tego moi uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego. Organizowałem tam od wielu lat akcje HDK, w których licznie brali udział młodzi ludzie. Kiedyś zapytali mnie, dlaczego organizując akcje, sam nie oddaję krwi. Długo się nad tym nie zastanawiałem i od tamtego czasu zacząłem regularnie ją oddawać – mówi Andrzej Kinasiewicz przewodniczący Rejonowej Rady Honorowych Krwiodawców  Polskiego Czerwonego Krzyża w Jastrzębiu – Zdroju.

Warto pamiętać, że nikt na świecie nie wynalazł żadnego leku, który mógłby zastąpić krew, a ta jest niezbędna dla wielu ludzi. Jest to symbol ludzkiej wrażliwości i empatii dla drugiego człowieka. Nie wiemy, komu nasza krew będzie pomocna, ale mamy ogromną satysfakcję, że uratuje życie.

– Serdecznie wszystkich namawiam i zachęcam. Jednocześnie dziękuję krwiodawcom za wspaniałą, humanitarną postawę. Za bezinteresowną pomoc bliźniemu będącemu w potrzebie – konkluduje Andrzej Kinasiewicz.

źródło: jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *