Perła jastrzębskiej architektury

W Galerii Historii Miasta odbyła się promocja albumu pt. „Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego”.

Książka stanowi ósmy tom serii wydawniczej Miejskiego Ośrodka Kultury. Do tej pory ukazały się opracowania m.in. o Parku Zdrojowym, Betanii, Zakładzie Marii czy Łazienkach. Teraz do kolekcji dołącza album o gmachu powstałym w 1928 roku – Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego.

Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju wybudowano 90 lat temu, aby uczcić Jubileusz Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Obiekt służył bojownikom o wolność naszej Ojczyzny. Po II wojnie światowej pełnił rolę sanatorium dla dzieci z chorobą Heinego-Medina, obecnie zaś jest siedzibą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci.

Podczas krótkiej prezentacji zebrani goście mogli zapoznać się z najciekawszymi faktami i archiwalnymi fotografiami, które znalazły się w opracowaniu. Wśród publiczności znalazły się również osoby, które pracowały, obecnie pracują w obiekcie oraz które przekazały materiały bądź podzieliły się różnymi ciekawymi informacjami.

Ten budynek miał szczęście, ponieważ zachowały się liczne jego zdjęcia, łącznie z albumem z otwarcia obiektu – mówił Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Pracownicy Galerii Historii Miasta apelują o dzielenie się prywatnymi zbiorami związanymi z zabytkową architekturą naszego miasta. To w dużej mierze dzięki mieszkańcom powstają kolejne albumy przedstawiające perły jastrzębskiej architektury.

Komentarze są wyłączone.