Minister Horała odpowiada na list Prezydent Hetman

Minister Horała odpowiada na list Prezydent Hetman

Połączenie miasta z siecią kolejową należy do głównych celów projektu budowy linii Katowice – Ostrawa.

29 października Marcin Horała, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedział na list Prezydent Anny Hetman dotyczący Kolei Dużych Prędkości w Jastrzębiu Zdroju. O liście, który Anna Hetman wysłała do parlamentarzystów 30 września i stanowisku miasta w sprawie przebiegu kolei pisaliśmy tutaj.

W swojej odpowiedzi minister Horała zapewnił, że połączenie miasta z siecią kolejową należy do głównych celów projektu budowy linii Katowice – Ostrawa. Po skonfrontowaniu wstępnych planów z zamierzeniami spółek górniczych (głównie JSW S.A.) ze względu na bezpieczeństwo podróżnych i trwałość inwestycji jedynym możliwym do realizacji przebiegiem jest linia wzdłuż autostrady A1.

CPK planuje utworzyć stację pasażerską o roboczej nazwie Jastrzębie-Zdrój Północ na terenie gminy Mszana, tuż przy granicy administracyjnej miasta (około 5 km o centrum). Zgodnie z zapewnieniami ma to być stacja na której będą zatrzymywały się wszystkie pociągi, także najwyższych kategorii. Aby ułatwić mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju codzienne dojazdy do pracy czy szkoły oraz lepiej skomunikować miasto ze stolica województwa zaprojektowano krótką linię dojazdową ze stacją czołową zlokalizowaną w ścisłym centrum miasta. Mają stamtąd kursować pociągi lokalne łączące Jastrzębie-Zdrój z innymi miastami regionu, w tym Katowicami. Istotne, że będą to połączenia realizowane bez konieczności przesiadek.

Równolegle do prac związanych z połączeniem Jastrzębia-Zdroju w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego trwa procedura dotyczącą regionalnego połączenia miasta z Katowicami w ramach Programu Kolej Plus.

20 listopada odbędzie się spotkanie w sprawie wyznaczenia ostatecznej koncepcji przebiegu linii.

źródło: jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *