NIE ŻYJE KATARZYNA ŁANIEWSKA

NIE ŻYJE KATARZYNA ŁANIEWSKA

W poniedziałek 7 grudnia zmarła Katarzyna Łaniewska, znana polska aktorka teatralna i filmowa. Miała 87 lat.

Katarzyna Łaniewska urodziła się w 1933 r. w Łodzi. Przeżyła powstanie warszawskie. Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występowała na kilku warszawskich scenach: w Teatrze Polskim, Dramatycznym, Narodowym, Ateneum. Była działaczką Związku Artystów Scen Polskich. Zagrała też w kilkudziesięciu filmach i serialach. Widzowie znali ją m.in. z kultowej komedii „Kogel-mogel” czy popularnych seriali „Klan” i „Plebania”. Była też jedną z prowadzących program „Ziarno”.

„Pani drogę artystyczną charakteryzuje różnorodność kreacji, które zyskały uznanie kilku pokoleń Polaków. Pani role kostiumowe, dramatyczne i komediowe są świadectwem wybitnego warsztatu oraz aktorskiego kunsztu. W sposób mistrzowski posługuje się pani słowem, budując postacie pełne głębi, autentyzmu i wewnętrznej dynamiki. Wielokrotnie mogliśmy podziwiać bogactwo pani aktorskich interpretacji prezentowanych na dużym ekranie. Wszyscy mamy też w pamięci wspaniałe dokonania w spektaklach Teatru Telewizji czy role w serialach, poprzez które przekazała nam pani wiele życiowej mądrości” – napisał w specjalnym liście z okazji 85. urodzin prezydent RP Andrzej Duda.

Katarzyna Łaniewska zmarła w swoim domu rodzinnym. Wcześniej, od kilku dni przebywała w szpitalu, gdzie trafiła w ciężkim stanie.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *