NIE ŻYJE PAPCIO CHMIEL

NIE ŻYJE PAPCIO CHMIEL

Twórca serii o przygodach Tytusa, Romka i A’tomka zmarł 21 stycznia. Henryk Jerzy Chmielewski był najpopularniejszym autorem komiksów w Polsce. Walczył w powstaniu warszawskim.

W piątek rano media obeszła smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie.

Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników.

Trójka przyjaciół: mały, grubego i nieco przemądrzały A’tomek, wysokie, chudy i nieco zwariowany Romek i szympans Tytus, którego ta dwójka uczłowieczała, szybko zdobyła serca Polaków.

Trio wspomagał swoimi niesamowitymi wynalazkami (zwłaszcza pojazdami) Profesor T. Alent. W komiksie często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel i z czasem ten pseudonim stał się – obok charakterystycznej fryzury i wąsów – znakiem rozpoznawczym autora. Wraz z Januszem Christą, twórcą „Kajka i Kokosza” był prekursorem komiksu w Polsce, a jego bohaterowie stali się ikonicznymi postaciami.

Papcio Chmiel miał w swoim życiu również inny pseudonim. Kapral „Jupiter” ruszył do boju w powstaniu warszawskim jako podoficer 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

Chmielewski napisał też trzy książki autobiograficzne: „Urodziłem się w barbakanie”, „Tytus zlustrowany” i „Tarabanie w barbakanie”. W 2009 r. w 65. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego ukazał się komiks „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944”. W tym samym roku Chmielewski namalował też mural przy Muzeum Powstania Warszawskiego, zdecydował się na stworzenie komiksu o takiej tematyce, ponieważ – jego zdaniem – przez rysunek łatwiej zainteresować historią młode pokolenie.

Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Był Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Mieszkał i pracował w Warszawie. Zmarł w wieku 97 lat. W serwisach społecznościowych artystę pożegnał m.in. prezydent RP Andrzej Duda: „Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP.”

źródło treści oraz fotografii: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *