online pujcka Česká Lípa pujcka na op plzen pujcky 20tisic půjčka před výplatou o víkendu půjčka na směnku plzeň dnes bezúročná půjčka zaměstnanci

Prezydent Polski – Andrzej Duda w Jastrzębiu – Zdroju na obchodach 35 – lecia podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Obchody 35 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. o godzinie 9:00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W Mszy udział wzięli między innymi: abp Wiktor Skworc, bp Marek Szkudło, prezydent RP Andrzej Duda a także przedstawiciele parlamentu, samorządowcy szczebla lokalnego i wojewódzkiego, władze miasta, liczne delegacje Solidarności z całego kraju, delegacje ze sztandarami z kopalń,  zakładów pracy, szkół , itp.

Podczas kazania abp. Wiktor Skworc wspominał: ” W przeszłości wołaliśmy – nie ma wolności bez Solidarności, potem… nie ma Solidarności bez miłości; a teraz, pewnie w kontekście powszechnego wołania o odnowę Rzeczpospolitej, trzeba wołać – nie ma odnowy bez Solidarności; tej społecznej i instytucjonalnej”. Na koniec arcybiskup życzył wszystkim : „mocnej i trwałej woli, angażowania się na rzecz dobra wspólnego dla dobra wszystkich i każdego. Pamiętajcie, że Solidarność to nie zamknięta karta historii a karta do codziennego zapisywania troską o człowieka i solidarnością z każdym człowiekiem „.

Druga część obchodów odbyła się pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu przy kopalni Zofiówka. Przemówienie wygłosił prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. W uroczystościach brała również udział wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości –  Beata Szydło.

Na początku uroczystości pod pomnikiem, oficjalnie przywitali wszystkich zebranych: przewodniczący Śląsko – Dąbrowskiej Solidarności – Dominik Kolorz wraz z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność KWK Zofiówka – Romanem Brudzińskim. Głos zabrał również przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność – Piotr Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia zadeklarował, że będzie walczył o polskie górnictwo, gdyż polska gospodarka jeszcze długo będzie opierała się na węglu. Mówił: „Wierzcie mi, ja nie zapominam moich słów wypowiedzianych w kampanii, ja nie składam obietnic na wiatr, miedzy innymi właśnie dlatego, wystąpiłem do senatu z wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie referendum, bo spotykałem się z tymi środowiskami w trakcie kampanii, spotykałem się z rodzicami 6 – cio latków, z Komisją Krajową Solidarności … złożyłem im swoje zobowiązania i ja tych zobowiązań dotrzymuję!!!”

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Uroku i dostojności dodała obecność Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Garnizonu Krakowskiego – 5 batalion dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z uroczystości a także do obejrzenia transmisji z udziałem prezydenta RP A. Dudy.

166 151 147 143 129 103 96 16

ZOBACZ OBSZERNĄ FOTORELACJĘ TUTAJ.

 

 

Brak komentarzy.

Leave a comment