Radość Pielgrzymowania do Królowej Polski

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Pielgrzymowanie, jako niezwykła forma modlitwy daje możliwość osobistego jak i duchowego uczestnictwa na pątniczym szlaku. Radość modlitwy w drodze przed oblicze Pani Jasnogórskiej, to szczególne przeżycie dla wędrujących pielgrzymów. Dzisiaj, tj. 28 lipca 2015 r. wyruszyła 70 Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę z Jastrzębia-Zdroju.

Trzydziesta jastrzębska pielgrzymka, tradycyjnie wyruszyła spod parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, która jutro połączy się z rybniczanami i mieszkańcami naszego regionu, aby wspólnie w sobotę radować się na Jasnej Górze Częstochowy. Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Marka Szkudło Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej odprawiono w intencji pielgrzymów i wielu łask duchowej obecności Maryi w wędrowaniu pątników do stóp Królowej Polski. Po eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił odnowioną Kaplicę, dedykowaną odtąd Świętej Rodzinie, w której uczestniczyli wierni i pielgrzymi. Ksiądz Edward Nalepa Proboszcz Parafii z dużą szczegółowością, przedstawiał historię losów „Kapliczki”, co sprawiło wśród jastrzębian szereg refleksyjnych myśli i dyskusji. To wspomnienie Księdza Proboszcza sprawiło, iż po wielu latach wracamy z wielką radością do czasu dyskusji nad trudami uzyskania pozwolenia budowy Kościoła. „Kościół na Górce”, powstawał przy wielkim zaangażowaniu i pracy mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, szczególnie górników, którzy po zakończonej „szychcie” w kopalni szli na budowę wymodlonej przez lata Świątyni. Wśród pracujących licznie uczestniczyły kobiety, emeryci, renciści i młodzież, pod przewodnictwem Księdza Bernarda Czerneckiego, który był budowniczym kościoła NMP Matki Kościoła. Ta „piękna młodzież” sprzed czterdziestu lat, to dzisiaj 60 i 70 latkowie, Panie i Panowie, którym wielce dziękujemy za poświęcenie, trud i ofiarę. W dniu 28 lipca przypada też 3 rocznica, jak ks. Edward Nalepa został powołany na Proboszcza Parafii zaś Ksiądz Marek Szkudło na Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej.
Pod hasłem „Wielbi dusza moja Pana” wyruszyła pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej w 90 rocznicę jej ustanowienia. Trud pielgrzymowania płynący z wiary i zaufania Bogu, stanowi indywidualny sens, ofiarowanie intencji osobistych jak i intencji naszych rodzin, przyjaciół czy osób potrzebujących. Intencje podziękowania, ofiary i prośby stanowią szczególną okazję, by wyśpiewać Bogu przez Maryję, wdzięczność za to, że kolejne pokolenia pątników, corocznie od 1946 roku, kontynuuje ten piękny trud pielgrzymowania do Królowej Polski.
W tym szczególnym roku życia konsekrowanego, na pątniczy szlak wyruszy w najbliższych dniach z Archidiecezji Katowickiej wiele tysięcy pielgrzymów, mieszkańców miast i wiosek naszego województwa. Na pątniczym szlaku będzie można spotkać wiele wspaniałych osób z naszych Sołectw z Boryni, Bzia, Moszczenicy, Skrzeczkowic, Szerokiej, Ruptawy-Cisówki a także sąsiadów z okolicznych gmin i powiatów. Ksiądz Marek Bernacki po raz kolejny kieruje pielgrzymką. Z naszej jastrzębskiej parafii opiekę sprawują ks. Krzysztof Bednarek i ks. akolita Grzegorz Czerwiński.
Czas pielgrzymowania pozwala lepiej zrozumieć własną godność, lepiej poznać własne wnętrze i głębiej zrozumieć sens naszego pielgrzymowania na ziemi. Wartości tych nie sposób zrozumieć bez Jezusa i Maryi. W imieniu pracowników portalu przesyłamy wszystkim pielgrzymom pozdrowienia i życzenia szczęśliwej drogi, wytrwałości, pogody ducha, zdrowia i bezpieczeństwa na szlaku do Maryi Jasnogórskiej.
Antoni Augustyn

Fotogaleria

Komentarze są wyłączone.