Od minihokeja do juniora

Przyszedł czas na podsumowanie minionego sezonu w wydaniu dzieci i młodzieży. W zakończonym sezonie JKH reprezentowały w rozgrywkach różnego szczebla drużyny w 8 kategoriach wiekowyc (6-20 lat).

Najstarsza drużyna – juniorzy – rywalizowała w Centralnej Lidze Juniorów. Po sezonie zasadniczym zagwarantowali sobie udział w finałach Mistrzostw Polski. W spotkaniu półfinałowym o dwa trafienie lepsza była drużyna z Sanoka (4:6). W „małym finale” drużyna JKH pewnie pokonała UKS Zagłębie Sosnowiec 5:2 i zdobyła brązowe medale Mistrzostw Polski.

W kategorii junior młodszy w eliminacjach ogólnopolskich jastrzębianie wywalczyli prawo gry w XXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych 2019 (finałowe rozgrywki w tej grupie wiekowej). Łączona ekipa JKH GKS Jastrzębie i UKS Zagłębie Sosnowiec ograła w finale UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok 5:1 i zdobyła tytuł Mistrza Polski w kategorii Junior Młodszy.

W kategorii wiekowej Młodziki także połączyliśmy siły z UKS Zagłębie Sosnowiec. W rozgrywkach ligi śląskiej JKH/UKS zajęli IV miejsce i nie awansowała do turnieju finałowego.

Niższa kategoria Żaków Starszych rywalizowała w rozgrywkach ligi wojewódzkiej. Ta grupa złożona w dużej części z młodszych zawodników zajęła III miejsce w Śląskiej Lidze Żaka Starszego. Wywalczona lokata oznaczała prawo gry w turnieju barażowym, który rozegrano na naszym lodowisku. Dwie porażki i jedna wygrana nie pozwoliła na awans do fazy finałowej.

Żaki Młodsze również grały tylko w lidze śląskiej. W ostatecznej klasyfikacji hokeiści tej grupy wiekowej zajęli III miejsce, mając tyle samo punktów co wicelider. Jeszcze młodsze Mikrusy także rywalizowały w lidze śląskiej. Ta kategoria wiekowa wywalczyła miejsce tuż za podium na Śląsku.

Najmłodsi hokeiści JKH grali z powodzeniem w Śląskiej Lidze Mini Hokeja systemem turniejowym. W kategoriach mini hokeja nie prowadzi się oficjalnych klasyfikacji. Nasze drużyny w kategoriach 2010 oraz 2011 dzielnie radzili sobie w rywalizacji z rówieśnikami.

Poza rywalizacją ligową nasi hokeiści brali udział w różnych turniejach ogólnopolskich. Podczas V Ogólnopolskiego Turnieju Czerkawski Cup na Zimowym Narodowym 2019 znakomicie spisali się hokeiści rocznika 2009/2010. Wcześniej, o awans do turnieju głównego, pomyślnie rywalizowali w eliminacjach w Sosnowcu. Na Narodowym w finale tylko ekipa z Nowego Targu była lepsza o dwie bramki. Wśród 24 najlepszych drużyn z całej Polski zajęliśmy II miejsce.

Oprócz tego mali hokeiści rywalizowali z powodzeniem w IX edycji Międzynarodowego Turnieju Minihokeja. Wśród 24 ekip drużyna rocznika 2009-2010 zajęła drugie miejsce. Młodsi hokeiści urodzeni w roku 2011 i młodsi zakończyli turniej na szóstym miejscu (startowało 12 drużyn).

Miniony sezon udany był również pod względem występów zawodników JKH w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju. W grudniowych Mistrzostwach Świata Dywizji IB do lat 20 w Tychach zagrało 3 wychowanków JKH. W kwietniowych Mistrzostwach Świata do lat 18 na Litwie w Kadrze Polski zagrało kolejnych 3 jastrzębskich zawodników.

Ciekawostką jest, że 6 drużyny JKH (Mikrusy, Żaki Młodsze, Żaki Starsze, Młodziki, Juniorzy Młodsi, Juniorzy) rozegrały łącznie 128 meczów w rozgrywkach ligowych, barażowych i finałowych. Do tego należy doliczyć najmłodsze kategorie mini hokeja, które uczestniczyły w 20 turniejach mini hokeja w ramach Śląskiej Ligi Minihokeja. Poza tym drużyny JKH brały udział w kilkunastu turniejach w Polsce i Czechach.

Zadanie ” Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży JKH GKS Jastrzębie” dofinansowane zostało przez Miasto Jastrzębie-Zdrój.

Źródło: JKH GKS Jastrzębie