Przysięga 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Przysięga 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Do Śląska Brygada Obrony Terytorialnej dołączyli kolejni żołnierze. Ponad 40 osób złożyło dziś w Gliwicach przysięgę wojskową. Większość z nich to uczniowie, którzy wzięli udział w szkoleniu podstawowym w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia 44 osoby stojąc na placu apelowym mogły z dumą wypowiedzieć słowa roty „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” Tak zwana „szesnastka” to jednak dopiero początek ich wojskowego szkolenia, przed nimi trzy lata rozwoju. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, następny specjalistyczne a ostatni to szkolenie zgrywające. Choć nie będzie łatwo, dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas jest przekonany, że dadzą sobie radę.

– Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia, które będą przesuwać wasze pojęcie rzeczy niemożliwych i granice wytrzymałości. Coś co dziś przychodzi wam z trudem będziecie wykonywać bez wysiłku coś co dziś wydaje wam się niemożliwe będzie waszym chlebem powszednim. Jestem przekonany że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu. – podkreślił podczas uroczystej przysięgi płk Białas.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko 900. terytorialsów. W całej Polsce jest ich już ponad 24 tysiące.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu,
że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. 

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju
to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *