Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele Katolickim to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu jako święto przez kościół nakazane.

Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Co roku procesje przemierzają ulice miast i wiosek. Boże Ciało – to cztery ołtarze przygotowane przez mieszkańców, to dzieci sypiące kwiaty, to Pan Jezus pod postacią Chleba niesiony w monstrancji pod baldachimem, to licznie zebrani mieszkańcy , którzy mają okazję do publicznego wyznania swojej wiary.

Foto: Boże Ciało w Parafii Wszystkich Swiętych w Szerokiej

Źródło: informacja własna

Komentarze są wyłączone.