Muzyka życiem.. Rozmowa z Basistą Dżemu, Benem

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

 Pasja, emocje, uczucie- jednym słowem życie, które otrzymaliśmy- tym właśnie powinna być muzyka. Jak ją w sobie odkryć i w jaki sposób ofiarować ją ludziom? O tym wszystkim rozmawiał z nami Basista zespołu Dżem, Benedykt Jan „Beno” Otręba.

Co zrobić, że by dobrze czuć muzykę?

Trzeba jej słuchać, powiem więcej- wsłuchiwać się w muzykę, a nie słuchać powierzchownie. Ona musi Cię poruszać. Jakakolwiek melodia, na którą zaczynasz reagować emocjonalnie, czy odczuwać ciarki na całym ciele, pokazuje, że naprawdę kochasz muzykę, że ona jest w Tobie. Wtedy to Ty musisz starać się ją z siebie wydobyć.

Na koncertach często pojawiają się różne typy ludzi- jedni przeżywają to wewnętrznie, inni jedynie negatywnie komentują. Z czego wynika to zjawisko?

Zawsze są krytyczni. Sam nie zwracam na to uwagi. Gram dla tych, którzy chcą słuchać, a Ci, którzy nie chcą słuchać, mają prawo komentować.

Czy z biegiem lat muzyka staje się rzeczą mniej emocjonalną?

To jest niestety wina radia. Wszyscy wykonawcy, którzy tam śpiewają, śpiewają na tzw. jedno kopyto. Zawsze te same rytmy.. Nie ma w tym ani emocji, ani życia. Tym rządzi kilku ludzi, którzy robią aranże. Całą sytuację ratuje jedynie radio internetowe, w którym można znaleźć dużo fajnych rzeczy, ale generalnie to właśnie zabija polską muzykę- polskie stacje muzyczne.

Cieszę się, że ktoś taki jak Pan powiedział słowa, które dla mnie mają tak ogromną wartość..

Trzeba słuchać muzyki, która Cię porusza. Trzeba też odkrywać nowe rejony muzyczne- zaintryguje Cie nawet sama aranżacja.. wtedy się okazuje, że istnieje coś dalej niż nam się wydaje. A my jako ludzie musimy to odnaleźć.

Czy Pana zdaniem jakość a ekspresja idą razem w parze?

Myślę, że tak. Przykładem tego jest choćby muzyka amerykańska, gdzie grają country, rhythm and blues, nawet hip-hop, rap. Wszystko jest na dużym poziomie.

Polska w pewnym stopniu rozwinęła inną gałąź muzyki i jej odbioru.

U nas niestety obowiązuje czas. Dżemu nie puszczą w radio, bo mamy zbyt długie kawałki, jednak moim zdaniem nie da się przekazać wszystkich emocji, które towarzyszą stworzonej poezji w ciągu trzech minut.

Wasz całokształt twórczości na arenie międzynarodowej nie jest aż tak popularny jak reszta muzyki w radio. Mimo to wasza muzyka niesie ze sobą emocje, czystość przekazu oraz prawdziwą rock and roll’ową nutkę. Co chcecie przekazać ludziom słuchających Waszej muzyki?

Gramy wiele koncertów przy sporej publiczności i cieszę się, że przysłowiowo: „chodzimy z tym kagankiem i oświetlamy drogę”. Pokazujemy, że można do tego wszystkiego podchodzić inaczej, że można się bawić. Moi drodzy nigdy nie rezygnujcie ze swoich marzeń. Jeśli potrafisz słuchać to potrafisz również tworzyć. Nikt nie dostał nigdy niczego bez pracy- walczcie, a odnajdziecie to co najcenniejsze.

Rozmawiał Mateusz Wdowczyk.

 

 

Brak komentarzy.

Leave a comment