Skandal przy podziale dotacji

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Skandal przy podziale miejskich dotacji. Aż jedna trzecia środków na organizację imprez kulturalnych popłynie do ugrupowania prezydent Anny Hetman.

Miasto chce przeznaczyć w tym roku na organizację imprez kulturalnych 240 tys. zł. Opublikowano już listę stowarzyszeń, które dostaną pieniądze. Są wśród nich, m.in. parafie, strażacy, miłośnicy szkoły muzycznej, pasjonaci fotografii oraz największy beneficjent i polityczny rodzynek w tym towarzystwie – ugrupowanie Dla Jastrzębia, czyli samorządowa przybudówka prezydent Anny Hetman. Na organizację dwóch imprez dostanie w sumie 82 tys. zł. To jedna trzecia miejskich dotacji! Dla Jastrzębia za pieniądze podatników zorganizuje „wakacyjne podwórko z kulturą” oraz – cokolwiek to znaczy – „czas na coolturę”. Z opisu wynika, że chodzi o imprezy związane z obchodami 55-lecia nadania praw miejskich Jastrzębiu-Zdroju. W tym roku przypada jeszcze jedno doniosłe wydarzenie, niestety nie ujęte w prezentacji projektów. W listopadzie odbędą się wybory samorządowe. Partie i stowarzyszenie będą prężyć muskuły i robić słodkie miny do wyborców, aby tylko na nich zagłosowali. Kampania wyborcza to spory wydatek. Dla Jastrzębia dostało od miasta ponad 80 tys. zł, aby mogło zatroszczyć się o strawę duchową dla mieszkańców i wyborców.

Można sobie tylko wyobrazić co by się działo w ławach ówczesnej opozycji, gdyby taki numer wykręcił prezydent Marian Janecki i przed wyborami dał z kasy miasta 80 tys. zł Wspólnocie Samorządowej na organizację festynów. Ale tamta opozycja teraz rządzi i udaje – jak kibice na przegranym meczy – że nic się nie stało.

Można się nieźle ubawić czytając komentarze lokalnych mediów do tej sytuacji. Portal należący do syna Anny Hetman opatrzył artykuł o dotacjach tytułem „Kto dostał najwięcej?” Odpowiedź jest przecież prosta: mama i przyjaciele. Ugrupowanie Dla Jastrzębia nazywane jest czasami jastrzębską Platformą Obywatelską Bis. To znany w polityce zabieg. Jeżeli ogólnopolska partia traci poparcie, powołuje w terenie siostrzane ugrupowanie, aby nie stracić w wyborach samorządowych. Farbowanie piór niewiele daje, bo w mieście i tak wszyscy wiedzą, kto jest kim. Przewodniczącą stowarzyszenia Dla Jastrzębia jest Anna Hetman, jej zastępcą Jarosław Potępa, to były radny PO. W klubie radnych stowarzyszenia Dla Jastrzębia zasiadają wybrani z list PO Józef Kubera i Urszula Sobik. Jednym słowem – sami swoi.

Tekst i grafika: naszejastrzebie.pl

17 comments

 1. Leszek Czarny

  Jak to na potrzebę taniej sensacji, można zmanipulować informację. To nie dotacja dla organizacji (czyli stowarzyszenia), ale na działanie (impreza kulturalna), które ta organizacja realizuje. Finansuje się pomysł, a nie instytucję (stowarzyszenie). Nikt tam nie zarobi ani złotówki. Portal Kaszy sztucznie napędza tanią sensację.

 2. Piotr

  Do Czarnego. Proszę tylko zwrócić uwagę, że to pani Hetman stowarzyszenie zostało powołane do celów politycznych. Ponieważ utworzyło podczas tej kadencji klub radnych. Na czele stoi pani prezydent we władzach są radni, którzy szykują się do wyborów. Listy będą się składać tylko z członków. Więc jest to stowarzyszenie polityczne. Ponieważ, trzyma w naszym mieście władzę i chce ją nadal utrzymać w tym roku podczas wyborów. Pani prezydent już to potwierdziła. Tak robi tylko PO i jej siostrzane stowarzyszenia.

 3. .

  I tu się myli kolega. Nawet na portalu UM piszą, że pieniądze dostało stowarzyszenie.

 4. .

  Tak rządzą wisiory. Dotację tylko dla stojaków. CBA powinno się nią zająć.

 5. Leszek Czarny

  Dalej nie widzę związku. Pieniądze nie wpływają do kieszeni ludzi ze stowarzyszenia (bo tak tu działa). Nikt tu nie wzbogacił się z pieniędzy publicznych.

 6. Leszek Czarny

  To pierwszy powinien iść siedzieć Rydzyk za te 100 milionów, które dał mu PiS !

 7. Marian Ubawiony

  Panie Leszku Czarny , merytorycznie proszę , rozmawiamy o Pani Hetman , która wywodzi się ze stowarzyszenia które sobie zasponsorowała (została sponsorem). Pisze Pan , że nie dla niej ale na imprezy , a po co ona chce organizować imprezy ? wiadomo po co by zbić kapitał… polityczny . Za taki numer w każdym kraju starej europy , z wysokimi standardami demokratycznymi za taki numer „leci” z polityki i do niej nie wraca . Dodatkowo zatrudni sobie znowu znajomków którzy to zorganizują te występy po cenie uzgodnionej ( w zatrudnianiu znajomków to ma mistrza). Dalej Pan twierdzi , że jest wszystko ok ? Jeśli tak to jest Pan z PO albo z rodziny najsłabszego prezydenta tego miasta !!!! . Tylko ślepiec może nie widzieć , jak sternik tego miasta zatapia tę łódź na której wszyscy płyniemy … niestety tak słabego prezydenta sami sobie wybraliśmy , takiego na pokaz , wg mnie to powinna do modelingu trafić , jeśli chce brać pieniądze za to , że ją fotografują i wszędzie jej zdjęcia umieszczają , boję się wejść do szaletu miejskiego …… a zapomniałem nie ma publicznego WC … ale za to zgotowała nam niezłe szambo , które może wg tej słabej kobiety ma nam wc zastąpić . Co do Rydzyka , oczywiście należy o tym rozmawiać , jeśli jest cień podejrzenia , że coś jest niezgodnego z przepisami , nieetycznego należy to nagłaśniać i tępić . A na koniec to publiczne odcinanie się jej od PO , czy ma społeczeństwo za głupców ??? W sejmiku to co robiła ? po co się spotyka z posłem Gadowskim ? czy aby nie po rozkazy ? kogo powołała na swojego zastępcę by realizować cele PO ? a no Romana Foksowicza , prawą rękę posła Gadowskiego z ugrupowania jakiego ? a no wiadomo z upadającego PO , jakoś trzeba dać chłopu zarobić , bo podobno pod skrzydłami posła robił za frajer ….. O tym dziadostwa które tworzy można by było pisać więcej .

 8. Leszek Czarny

  Ile jadu i pomyj się wylało. Tylko PiS tak potrafi. Sami sobie przyznają niebotyczne nagrody w rządzie (o jakich zwykły człowiek może pomarzyć), upychają swoich – miernych ale wiernych – gdzie tylko mogą (takiego skoku na spóło i inne stanowiska nigdy nie było), traktują państwo jak krowę dojną, a szukają sensacji tam gdzie jej nie ma. Każdy, kto ma pojęcie na jakiej zasadzie działają stowarzyszenia, to wie, że z przyznanej dotacji do ich kieszeni popłynie ZERO. Nikt tu się nie dorobił na publicznych pieniądzach w przeciwieństwie do obecnej ekipy rządzącej.

 9. Adam Boczar

  Nikt nie napisał nic na temat szczegółów – na konferencji prasowej podano tylko informację o tym, iż miały to być wystawy mobilne i że zostały wynegocjowane uper warunki. Może Pani Prezydent przedstawi dokładnie co i za ile zaplanowała w tej ogromnej,jak na wystawy fotograficzne kwocie ? Mamy w Jastrzębiu jeden z najlepiej działających klubów fotograficznych, ludzi dobrze zorientowanych w kosztach takich działań – dlaczego nie skonsultujemy tego z nimi. Wszyscy mówią ogólnikami a nikt nie pokazuje szczegółów. Szkoda.

 10. Marian Ubawiony

  Jaki PIS ochłoń , będzie PIS rządził to się będzie jego działania błędne krytykowało . Merytoryka a nie wody lanie , po prostu widać , że coś ci przysłoniło rozum do PO a może do prezydentowej ? może to miłość ? . Weź rzetelnie oceniaj działania ludzi przy sterach , przy władzy . prawda jest taka , że to czego dopuściła się prezydentowa jest niedopuszczalne . Aby jakoś wyciszyć sprawę zwołała konferencję , i tam poleciały jakieś brednie o upolitycznianiu , co za totalna bzdura . na konferencji powiedziano , iż te pieniądze są na konkretny cel , nie na stowarzyszenie , i co z tego ? dalej się pogrąża . Dam przykład , założy stowarzyszenie , której założycielem będzie jej mąż , który popiera jakąś partię , napisze projekt , w którym 90 % budżetu zgarnie , zgodnie z przepisami , następnie ten projekt będzie miał jakieś zadanie , a to zadanie będzie promować jego żonę – prezydentową , dalej wg ciebie jest ok ? Idźmy dalej , prezydentowa ma pełną wiedzę o konkursie , o sumie , o tym kto złożył podania , mało tego tego , to jej pracownicy bedą decydować o podziale sumy , dalej jest ok uważasz ? . Czy pracownik może się sprzeciwić swojemu pracodawcy ? teoretycznie może , ale musi liczyć się z tym , że zostanie zwolniony , uważam nawet , że słusznie , bo rządzący ma jakiś plan działania , cel , który muszą realizować jej pracownicy . Więc Panie Leszku nadal pan uważa , że przydzielenie sobie „legalnie” kasy jest w „porządku” ? Pojawił się kolejny temat zatrudnienia „specjalisty” , i tutaj powinno być zadane wiele pytań , no ale to osobny temat , do którego należy wrócić .

 11. Faktycznie skandal na całą Polskę z udziałem prezydenta Anny Hetman, jej zastępcy Romana Foksowicza i naczelnika wydziału Kultury sportu i turystyki Ewy Gutowskiej. Są toi osoby publiczne bardzo dobrze opłacani z naszych podatków i uprawiający prywat!

 12. Podaję link do zarządzenia, którym prezydent Miasta zarządzeniem przydzieliła sobie dotację dla swojego stowarzyszenia – kwestionowana pozycja nr 5 i 6.

  https://bip.jastrzebie.pl/zarzadzenie/53624/zarzadzenie-nr-or-iv-0050-74-2018

  Skład komisji przydzielającej dotację przedstawia zarządzenie prezydenta miasta , oto link: link:

  file:///C:/Users/Irena/Downloads/Zarz%C4%85dzenie%20nr%2047%20(2).pdf

 13. Jest to WIELKI SKANDAL i dotychczas w skali Kraju żaden prezydent, burmistrz czy wójt nie odwalili takiego numeru. Po pierwsze nie utworzyli własnych stowarzyszeń} do walki politycznej w roku wyborczym w celu pozostania nadal przy wielkim korycie. P drugie gdzie obowiązujące przepisy prawa i morale tej kobitki i jej polityków z PO? Czy nie dziwne, że poseł z PO milczy!!!

 14. Nie zapewni ci żadnej rozrywki ojciec ani najbogatsza barmanka ale za wasze podatki CHCIAŁA ją WAM dać Hetmanka. Bierze wielkie wypłaty z naszych podatków więc niech ruszy swoją kieszenią jako prezes swojego stowarzyszenia i fundnie coś Mieszkańcom. Członkowie stowarzyszenia też mają wielkie dochody. W czym problem? Oj nieładnie pani z PO!!!

 15. Możemy złożymy skargę na Hetmanową z ciekawości czy potwierdzi, że taka skarga wpłynęła? Zobaczymy kto tym razem będzie bronił jej etykietek? Czy prawdą jest, że jesienią wybiera się na zasłużoną emeryturę

 16. Hetmanowa i portal jej syna dość niezręcznie odpychają temat przyznanej dotacji dla własnego stowarzyszenia. Ponadto prowadzą wielką cenzurę pisanych komentarzy. To jest demokracja w wykonaniu jej rodzinnego klanu. Oto link:
  https://jastrzebieonline.pl/news,11075,anna-hetman-to-jest-brutalna-walka-polityczna.html

 17. Widać, że nic nie kumasz. Zamiast dyskutować, zapytaj w urzędzie kto reprezentuje zarząd tego stowarzyszenia? MYślenie nie boli!

Leave a comment