Rekordowa liczba Pomarańczowych w meczu polskiej kadry, 25 punktów Fromma z Serbią, bardzo solidny Vigrass…

Za nami drugi weekend z turniejami Ligi Narodów 2019. Od piątku do niedzieli w rozgrywkach czynnie uczestniczyło aż siedmiu naszych zawodników. Poniżej prezentujemy raport z ich indywidualnych dokonań.

Swoisty rekord klubowy zanotowaliśmy w piątek, kiedy to w wyjściowym składzie reprezentacji Polski wystąpiło czterech zawodników Jastrzębskiego Węgla! Byli to: Dawid Konarski, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak oraz Michał Szalacha. Dla dwóch ostatnich z wymienionych graczy były to debiuty w oficjalnym meczu kadry o punkty. Niestety, dla Michała starcie z Trójkolorowymi (1:3) zakończyło się pechowo, złamaniem palca w prawej ręce. Zawodnik we wtorek przejdzie w Łodzi zabieg.

W chińskim Ningbo, gdzie grali Biało-czerwoni, najwięcej – spośród siatkarzy Jastrzębskiego Węgla – szans do pokazania swych umiejętności mieli Fornal oraz Konarski. Nowy przyjmujący JW rozegrał całe mecze z Francją oraz Chinami (3:0) i zdobył w nich odpowiednio po 11 i 10 punktów. Natomiast Konarski zagrał trzy sety przeciwko Francuzom (5 punktów) i całe spotkanie w konfrontacji z gospodarzami (11 „oczek”). W wygranym 3:1 pojedynku z Bułgarią Fornal i Konarski pauzowali. Jeśli chodzi o Popiwczaka, to okazję do zaprezentowania swojej gry otrzymał on wyłącznie w boju z Francją.

W chińskim turnieju mogliśmy również podziwiać w akcji naszego przyjmującego z reprezentacji Francji Juliena Lyneela. W spotkaniu z Polakami pojawiał się on na placu gry w mniejszym wymiarze czasu, ale dawał się we znaki mistrzom świata, zwłaszcza w elementach zagrywki i bloku. W sumie w meczu zdobył cztery punkty. Dzień później wystąpił w całym spotkaniu z Chinami i wywalczył w nim 10 „oczek”. Z Bułgarami Lyneel pauzował.

W kanadyjskiej Ottawie na boisku rywalizowali dwaj przedstawiciele Jastrzębskiego Węgla – w drużynie gospodarzy nasz nowy środkowy Graham Vigrass, zaś w zespole niemieckim przyjmujący Christian Fromm. Obaj byli podstawowymi zawodnikami swoich reprezentacji i dość mocno zaznaczyli swoją obecność w tym turnieju Ligi Narodów. Vigrass zdobył 10 punktów w wygranym 3:0 meczu z Australią, 15 – w starciu z Niemcami (3:2) i pięć w batalii z Serbią (2:3). Natomiast Fromm był gwiazdą wygranego 3:2 meczu z Serbią (25 punktów!), wyróżnił się na tle Kanadyjczyków (11 „oczek”) i dołożył cztery punkty w przegranym 0:3 meczu z Australią.

Ponadto, z kadrą Australii pracował scoutman Bogdan Szczebak.

Kolejne zmagania w Lidze Narodów – w najbliższy weekend.

Foto: FIVB.

Źródło: Jastrzębski Węgiel