Coraz lepsza gra pingpongistów JKTS-u.

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Bardzo dobra postawa młodzieży Jastrzębskiego Klubu Tenisa Stołowego, w taki oto sposób powinien zaczynać się każdy artykuł. W powyższym sformułowaniu nie ma ani krzty przesady. Solidna praca połączona z nauką w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju unaocznia nam, jak dobrym posunięciem było wejście tenisa stołowego do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego prowadzonych przez dyrektora Zbigniewa Miłosia. Młodzi zawodnicy naszego klubu dają ostro popalić zawodniczkom i zawodnikom pozostałych klubów całego Śląska. Ale po kolei.

1 Grand Prix Polski Młodzików rozegrany został w Krakowie. Dwaj nasi zawodnicy Bartek Skórko i Maciej Domin przez turniej szli jak burza. Ostatecznie Bartek zajął bardzo dobre 10 miejsce, a Maciek uplasował się na równie dobrym 16-tym miejscu na 123 startujących zawodników.

2 Grand Prix Polski Młodzików odbył się w Bilczy koło Kielc. Reprezentowani tam byliśmy przez 12-to latków Bartłomieja Skórko i Macieja Domin. Nasi zawodnicy fazę grupową przeszli jak burza. W turnieju głównym lepiej powiodło się Bartkowi, który po wielu pojedynkach uplasował się na 14-tym miejscu w Polsce, zaś na bardzo dobrym 16-tym miejscu zawody zakończył Maciej Domin..

W Sosnowcu odbyły się eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Mini Olympic Games. Tu bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Skórko, a na wysokim czwartym miejscu uplasował się Maciej Domin. Dzięki temu obydwaj nasi zawodnicy w dniach 03 -04.12.2017 roku wystąpili w ogólnopolskim turnieju finałowym w Warszawie, obydwaj stoczyli kapitalne pojedynki. W ostatecznym rozrachunku Bartek zajął dziewiąte miejsce, a Maciek był szesnasty. ( fot. 2 )

II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Kadetek i Kadetów odbył się w Łaziskach Górnych. W kadetkach równych sobie nie miała 13-to letnia Laura Kałużny, która pewnie zajęła pierwsze miejsce, punktowane wyjazdem na 2 Grand Prix Polski Kadetów do Wałbrzycha. Na czwartym miejscu uplasowała się kolejna nasza zawodniczka Weronika Tomczak, dziewiąta była Kamila Pustelnik, trzynasta Nadia Kloczkowska. ( fot. 3 )

W kadetach na wysokim czwartym miejscu uplasował się młodzik Bartłomiej Skórko, który rozegrał kapitalny pojedynek z 14-to letnim Filipem Rułką, zawodnikiem z Żywca. W piątym secie nasz zawodnik przegrywał 8:3, jednak to do niego, a nie Żywczanina, należało ostatnie słowo. Rywalowi udało się zdobyć jeszcze tylko jeden punkt, pozostałe padły łupem naszego Bartka, który wygrał tego decydującego, piątego, seta 11:9, a co za tym idzie cały pojedynek. W turnieju zagrali jeszcze pozostali nasi młodzi zawodnicy : Maciej Domin, Jakub Wizner, Dawid Brzoza, ale uplasowali się na dalszych miejscach.

II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Juniorek i Juniorów odbył się z kolei w Gliwicach. Kapitalnie zagrały tu nasze młode pierwszoroczne kadetki : Laura Kałużny, Anna Kubiak, Weronika Tomczak, Kamila Pustelnik, Nadia Kloczkowska oraz 15-to letnia juniorka Roksana Potempa. W tym doborowym towarzystwie najlepiej spisała się po raz kolejny Laura Kałużny, która zajęła bardzo dobre piąte miejsce i wyższość uznać musiała tylko Klaudii Franaszczuk z Tarnowskich Gór. Niewiele brakowało a zawodniczka z Tarnowskich Gór przegrałaby już w trzeciej rundzie z naszą Roksaną Potempa. W piątym secie Roksana prowadziła 13:12 i tylko „świńka” po siatce uratowała Franaszczuk przed porażką. Nawiasem Roksana Potempa z dnia na dzień gra coraz lepiej. W gliwickim turnieju pokonała ona wyżej notowaną Wiktorię Urbaniak z KTS Mysłowice. Z tą zawodniczką po raz pierwszy wygrała też Laura Kałużny. Z kolei bardzo dobrze zagrały Anna Kubiak, Weronika Tomczak i Kamila Pustelnik, które pokonały wyżej od siebie notowane rywalki.
15-to letnia Paszek Agata wygrała I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Seniorek. Prezes Roman Fajkus nie pamięta, by kiedykolwiek juniorka na Śląsku wygrała WTK Seniorek. Nagrodą dla Agaty był wyjazd na Grand Prix Polski Seniorek do Gdańska. ( fot. 4 i 5 ).
Eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Drużynowego Uczniowskiego Turnieju, będącego nieoficjalnymi Drużynowymi Mistrzostwami Polski w kategorii młodzików, nasza drużyna w składzie : Bartłomiej Skórko, Maciej Domin wygrała pewnie, choć nie było lekko, bo trzeba było pokonać zespół MKS Czechowice-Dziedzice, który w składzie miał Michała Gawlasa, siódmego młodzika w Polsce. Lidera Czechowic-Dziedzic w finałowym meczu eliminacji wojewódzkich udało się pokonać Maciejowi Dominowi, co było olbrzymią niespodzianką. Tym samym droga do wygrania eliminacji i zakwalifikowania się do Warszawy stanęła otworem. Nic więc dziwnego, że trener Jarosław Kolekta miał wielce zadowoloną minę. ( fot. 6 ).

W Warszawie nasz zespół podczas finału ogólnopolskiego rozstawiony był z drugim numerem. Młodzi zawodnicy pod wodzą Jarosława Kolekty, doświadczonego trenera, pewnie wykorzystali swoją szansę i zdobyli tytuł nieoficjalnych drużynowych Wicemistrzów Polski Młodzików w tenisie stołowym. ( fot. 7 i 8 )

W Żorach odbył się XIX już Wigilijny Turniej Dzieci w tenisie stołowym. Wielu już zapomniało, że te cieszące się corocznie dużą frekwencją zawody po raz pierwszy odbyły się w 1998 roku w hali „Omega” w Jastrzębiu-Zdroju. W pierwszych zawodach udział wzięło 800 młodych zawodników ( obecnie startuje około 300 ), odbyły się one pod honorowym patronatem Marka Kempskiego, Wojewody Śląskiego i Jana Olbrychta, Marszałka Województwa Śląskiego. Pomysłodawcami turnieju byli : Barbara Kowalska, była Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Władysław Kwiecień, ówczesny Prezes JKTS-u oraz Roman Fajkus,ówczesny Kierownik Centralnego Ośrodka Szkolenia Młodzieży w tenisie stołowym z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębscy działacze do współpracy pozyskali dwóch posłów : Wojciecha Franka i Karola Łużniaka. W pierwszej edycji każdy zawodnik otrzymał okazały prezent, ufundowany przez warszawską firmę Fuji Color oraz obiad. Samych prezentów z Warszawy przywieziono tyle, że do Jastrzębia-Zdroju musiał je dostarczyć TIR. Uczestników było tak dużo,że jak ustawili się na parkiecie hali „Omega”, to dla Wojewody i Marszałka zabrakło już miejsca. Postanowiono również, że turniej na przemian odbywać się będzie raz w Jastrzębiu-Zdroju, a raz w Żorach. Zgodnie z tym druga edycja odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Żorach i tam już turniej pozostał. Jastrzębscy działacze nie oponowali, gdyż w tym czasie w Jastrzębiu-Zdroju odbywała się olbrzymia ilość zawodów tenisa stołowego, zresztą w 2000 roku Roman Fajkus został Prezesem, a Władysław Kwiecień Wiceprezesem Śląskiego Związku Tenisa Stołowego, który pod ich kierownictwem bardzo otworzył się na całe województwo. Taka otwarta polityka okazała się bardzo dobra dla samego turnieju, poseł Karol Łużniak udziela się nieprzerwanie od pierwszej edycji i chwała mu za to, zresztą działacze żorskiego MOSiR-u pieczołowicie kultywują dobrą tradycję związaną z wigilijnym turniejem i niech tak pozostanie.

W ledwo co zakończonej edycji w czołowych rolach wystąpili młodzi zawodnicy i zawodniczki z jastrzębskiego klubu. Wśród zrzeszonych chłopców zasłużenie wygrał 12-to letni Bartłomiej Skórko, który w finale pokonał Michała Gawlasa ( MKS Czechowice-Dziedzice ), swego odwiecznego rywala. Wynik 3:1 w setach dla naszego Bartka mówi sam za siebie. W tej kategorii na bardzo dobrym, czwartym miejscu uplasował się Maciej Domin, kolejny Jastrzębianin. Miejsce Maćka mogło być jeszcze lepsze, lecz w meczu o awans do finału spotkali się dwaj nasi zawodnicy i tym razem lepszym w tym bratobójczym pojedynku był Bartek, który potem okazał się zwycięzcą całego turnieju. ( fot. 9 i 10 ).
Wśród dziewczyn prym wiodły również zawodniczki JKTS-u, lecz tym razem najlepszą okazała Ilona Sztwietnia ( KS Bronowianka Kraków ). Drugie miejsce przypadło Annie Kubiak, a trzecia była Laura Kałużny. Co ciekawe nasze zawodniczki o miejsce w finale musiały również stoczyć pojedynek pomiędzy sobą. Górą była Ania Kubiak, ale w finale nie dała już rady wygrać. ( fot. 11 ).

W lidze okręgowej mężczyzn występuje młoda drużyna naszego klubu, która z meczu na mecz gra coraz lepiej. Skład stanowią : Bartłomiej Skórko ( 12 lat ), Maciej Domin ( 12 lat ), Jakub Wizner ( 13 lat ), Przemysław Dolbicki ( 18 lat ), Jakub Łuczka ( 18 lat ).
Wysokie cele klub postawił sobie w II lidze kobiet. Celem jest awans pierwszego zespołu do I ligi. ( fot. 12 )

W dotychczas rozegranych meczach komplet zwycięstw odniósł nasz zespół, ale najtrudniejszy mecz jest jeszcze przed naszymi zawodniczkami, które w dniu 12.01.2018 roku o godz. 19.30 w hali „Omega” zmierzą się z drużyną MKS Skarbek Tarnowskie Góry, która tak jak nasz zespół zaliczyła dotychczas wszystkie wygrane pojedynki. Już teraz serdecznie zapraszamy na ten arcyciekawy mecz.