Świąteczne jarmarki

Świąteczne jarmarki

Jarmarki świąteczne, bożonarodzeniowe, skupiają na sobie uwagę przechodniów- zyskują corocznych pasjonatów. Przyjemnie na nie patrzeć, popijać gorące wino i zatapiać się w świątecznej atmosferze, którą dopełniłby już tylko śnieg, ale to szczegół. Warto nadmienić, że jarmarki niejednokrotnie nie służą tylko do sprzedaży ciekawych robótek, ale także do umilenia czasu przez rozmaite gry i konkursy. Kiedy zaczęły odbywać się pierwsze jarmarki i dlaczego stały się na tyle popularne, że uczestniczymy w nich do dnia dzisiejszego?

małomiasteczkowy niemiecki jarmark

Krótka historia

Dawniej jarmarki były wielkimi targami, które odbywały się w średniowieczu co rok, albo 2-3 razy do roku w stałym miejscu, zazwyczaj w związku z jakimś świętem kościelnym. W czasie jarmarków przestawały obowiązywać ograniczenia wolnego handlu, więc kupcy ściągali z różnych stron, niekiedy z obcych krajów, a zwłaszcza ze Wschodu rozmaite towary.

Początkowo były to tylko jednodniowe targi, w trakcie których można się było zaopatrzyć we wszystkie produkty potrzebne na święta. Jednak z upływem lat jarmarki stawały się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze. 

Dodawano rozmaite atrakcje, które miały przyciągnąć większą uwagę ludzi.
Najstarszy jarmark odbywa się w Dreźnie, już od prawie 600 lat- niektóre tradycje, jak sprzedawanie strucli, pochodzą z 1434 roku, czyli z pierwszej edycji jarmarku!


Niemcy kochają jarmarki, dlatego należą do najlepszych ich organizatorów, a każdego roku jest ich ponad 100 w całym kraju. Dla każdej rodziny odwiedzenie jarmarku jest obowiązkowym punktem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Najsłynniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

  1. Bruksela- Belgia- jarmark Brussels Winter Wonders, na którego terenie znajduje się 240 domków.
  2. Budapeszt- Węgry- jarmark w wyjątkowym miejscu, bo w jednej z najpiękniejszych stolic europejskich.
  3. Innsbruck- Austria- jarmarki Christmas Markets in the Mountains, Christmas Market in Innsbruck’s Old Town (Aldstadt), Christmas Market at Marktplatz oraz Panorama Christmas Market on Hungerburg umiejscowione są w samym sercu starego miasta.

autor: Vanessa Wójciak foto: Kamil Głowacki ranking: travelin.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.