Tak spełniają się marzenia

Tak spełniają się marzenia

Otwarto nową siedzibę OSP Jastrzębie Górne.

  • 13 lat czekaliśmy na ten moment. I choć pandemia pokrzyżowała nam plany, bo mieliśmy tu być wszyscy: strażacy, działacze lokalni, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, radość jest wielka. Oczywiście marzyliśmy o wielkim otwarciu, by się wspólnie cieszyć, ale są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Dziś najważniejsze, że mamy nowoczesną remizę i miejsce do spotkań dla mieszkańców – mówił podczas otwarcia nowej remizy Józef Płonka, prezes OSP Jastrzębie Górne.

Jednostka od 2007 roku pozbawiona była swojej siedziby. 13 lat temu wydana została decyzja zakazująca dalszej eksploatacji budynku remizy OSP Górne. Wkrótce budynek zrównano z ziemią, a strażacy-ochotnicy zostali bez siedziby. I nikt wówczas nie przypuszczał, że na nową będą musieli czekać długie lata.

Nadzieję w mieszkańcach Jastrzębia Górnego wzbudziła 3 lata temu decyzja prezydent Anny Hetman o kupnie obiektu handlowego (za 700 tysięcy zł) znajdującego się przy ulicy Pszczyńskiej w celu zaadaptowania na potrzeby remizy. I choć nie brakowało głosów sprzeciwu, sugerujących, że siedziba OSP powinna być budowana od podstaw, z końcem lutego br. rozpoczęły się szeroko zakrojone roboty budowlane. Pod nadzorem Miejskiego Zarządu Nieruchomości zaadaptowano stary budynek GS-u oraz wybudowano dwustanowiskowy garaż dla wozów bojowych, który już w dniu otwarcia nie pozostał pusty.

  • Chciałby podziękować strażakom – ochotnikom z Jastrzębia Górnego, którzy pomimo tak trudnej sytuacji, jaką jest brak siedziby i własnego miejsca do ćwiczeń, pozostali aktywni. Tym bardziej cieszę się, że wraz z otwarciem remizy możemy was doposażyć samochodem przekazanym z OSP Szeroka – powiedział Wojciech Piechaczek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.

W remizie znalazło się tu miejsce także na część bojową, magazyn czy też składowanie sprzętu strażackiego, jak chociażby motopompy. Wykonano również odwodnienie, kompleksową termomodernizację, a stary piec węglowy zastąpiła instalacja gazowa. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 3 mln 467 tysięcy zł.

Co ważne, budynek ma służyć nie tylko strażakom. Strażnica ma być centrum, z którego będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy, jak na przykład koła gospodyń wiejskich i członkowie innych stowarzyszeń.

– Tutejsza społeczność lokalna przez wiele lat oczekiwała na nową strażnicę i miejsce, gdzie można by było organizować wydarzenia lokalne. Cieszę się, że jako prezydent miasta mogłam dotrzymać słowa i dziś oficjalnie przekazujemy klucze do tego budynku przewodniczącej zarządu osiedla i prezesowi OSP. Teraz inicjatywa jest po waszej stronie. Niech budynek dobrze wam służy, a wy ożywcie go, wspierając lokalne inicjatywy – mówiła podczas otwarcia prezydent Anna Hetman.

Życzenie prezydent ma się szybko ziścić, bo – jak przekonuje prezes OSP – pomysłów na zagospodarowanie nie brakuje.

– Liczymy na to, że znów obudzimy zainteresowanie młodzieży i dzieci pożarnictwem. Na pewno idzie to w dobrym kierunku. Niedługo te puste ściany ożyją, dzięki lokalnej społeczności Jastrzębia Górnego i Dolnego – podsumował Józef Płonka, prezes OSP Jastrzębie Górne.

źródło: jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *