Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju mogą pojechać do Brukseli

Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju mogą pojechać do Brukseli

Wśród finalistów czwartej edycji konkursu „Silesia Incognita” są jastrzębianie.

Do konkursu zgłosiło się 96 uczniów z klas V-VIII z 40 śląskich szkół. Do finału zakwalifikowało się 32 przygotowane przez swoich nauczycieli dwuosobowe drużyny, a wśród nich dwie z Jastrzębia-Zdroju. To Wiktoria Mizera Julia Onik ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Gustawa Morcinka w Jastrzębiu-Zdroju z prezentacją „Kto ratuje jedno życie…” oraz Wojciech Bajorek i Bartosz Janowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju z prezentacją „Alfons Zgrzebniok”.

Finał i ogłoszenie wyników nastąpi 4 września 2020 roku o 11:00 w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Wtedy też zostaną wręczone nagrody.

To już czwarta edycja Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”, którego patronem honorowym jest europoseł Łukasz Kohut. Organizatorami są Muzeum Miejskie w Tychach i Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. Dzięki europosłowi Łukaszowi Kohutowi zwycięzcy pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

  • Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji – mówią organizatorzy.

Jurorami są historyk Michał Dzióbek, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik, etnolożka Klaudia Roksela i reportażystka Dorota Brauntsch. Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegały na przygotowaniu prezentacji poświęconej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Podczas finału oceniana będzie wiedza uczestników, którzy przygotowali najlepiej ocenione prezentacje.

  • O ile w pierwszej edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów” – podkreśla Michał Dzióbek.

Sponsorem jest Fundacja Tauron.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *