WARTO DOSTROIĆ TELEWIZORY

WARTO DOSTROIĆ TELEWIZORY

To może być ważna wiadomość dla wszystkich, którzy odbierają programy polskiej telewizji naziemnej. Na początku czerwca nastąpiła bowiem zmiana częstotliwości nadawania programów TVP.

Co to oznacza dla widzów? Może zaistnieć konieczność automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości, a w przypadku starszych dekoderów trzeba „ręcznie” – za pomocą pilota – ustawić nową listę kanałów.

Zachodzące zmiany polegają na przeniesieniu multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 r. przejściem Polski na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Pierwszy etap tej operacji został przeprowadzony już w marcu, ale dotyczył wówczas jedynie województwa zachodniopomorskiego. Tym razem zmiany są przeprowadzone na znacznie większym obszarze i dotyczą m.in. województw opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *