Przyrowa: 150 lat Żubrów

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kobiór dotacją na zadanie „150 lat Żubrów Pszczyńskich”.
W tym roku mija 150 lat od rozpoczęcia hodowli żubrów na terenie Nadleśnictwa Kobiór (rezerwat przyrody „Żubrowisko”).

– Od 1865 roku żubr jest na stałe wpisany w historię Śląska oraz stanowi najważniejszy element fauny naszego regionu – przypomina biuro prasowe WFOŚiGW.

Dotacja Funduszu przeznaczona jest na zakup nagród, wykonanie tablic informacyjnych, druk katalogów, plakatów i innych materiałów, które będą wykorzystane podczas imprez składających się na to wydarzenie. Będą to między innymi: uroczystość w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, konkurs wiedzy o żubrze oraz konkursy plastyczne, konkurs dla studentów ASP w Katowicach na plakat rocznicowy, plener rocznicowy dla artystów, wystawa okolicznościowa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, Dzień Żubra w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach.

Poniżej prezentujemy kalendarz wydarzeń związanych z obchodami 150-lecia żubrów pszczyńskich opublikowany przez Lasy Państwowe:

• W marcu ogłoszono wśród artystów ASP w Katowicach konkurs na plakat rocznicowy. Wernisaż i wystawa pokonkursowa będzie dostępna w Jankowicach we wrześniu.
• Konkurs wiedzy o żubrze organizuje Nadleśnictwo Kobiór oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach, rozdanie nagród nastąpi podczas Święta Lasu – 29 maja br.
• Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Nadleśnictwo Kobiór ogłosiły konkurs plastyczny dla dzieci – rozstrzygniecie w maju br.
• Plener interdyscyplinarny dla zaproszonych przez ASP Katowice artystów odbędzie się w dniach 25-31 maja, wystawa poplenerowa we wrześniu w Jankowicach.
• Wystawa okolicznościowa przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zostanie otwarta na Rynku Pszczyńskim w sierpniu, potem dostępna w Ogrodzie Botanicznym – Mikołów-Mokre.
• Od marca do grudnia br. Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie organizuje warsztaty dla dzieci i lekcje przyrodnicze „Tropem Żubra”.
• 29 maja z okazji Święta Lasu na imprezę plenerową przy OEEiHŻ w Jankowicach, zaprasza Nadleśnictwo Kobiór oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
• Dzień Dziecka w Zagrodzie Pszczyńskiej, 31 maja – Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie
• W czerwcu ukaże się specjalne wydanie „Głosu Pszczyńskiego” poświęconego historii żubrów oraz wybita zostanie okolicznościowa moneta – wydawnictwo Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej
• 8-14 sierpnia Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej przy współpracy z Nadleśnictwem Kobiór zapraszają do udziału w 64. Ogólnopolskim Zlocie Turystów Kolarzy.
• W ramach imprezy Pszczyna Biega, 7 czerwca odbędzie się Bieg żubra. A lato, w ogrodach Starostwa Pszczyńskiego, będzie można przywitać podczas imprezy plenerowej.
• Na Dni Pszczyny zaprasza w sierpniu Urząd Miasta Pszczyna i Nadleśnictwo Kobiór.
• Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 9 września w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, a towarzyszyć im będzie Konferencja Międzynarodowa „Żubry w Lasach Pszczyńskich”.

źródło:.nettg.pl/

Komentarze są wyłączone.