Hańba niepamięci

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Pamięć ludzka, i tak zawodna, trwa tylko tyle ile trwa ludzkie życie. A przecież w poszczególnych życiorysach, dziejach rodzin czy narodów dochodzi do zdarzeń, które bezdyskusyjnie domagają się uwiecznienia. Od wieków pamięć o szlachetnych czynach przodków, o wzniosłych ideach, które nimi powodowały była konkretyzowana w materiale trwałym, była konkretyzowana w pomnikach.

Nasze dzisiejsze „pamiętać” wywodzi się ze staropolskiego „pomnieć”; stąd pomnik. Raison d`etre – racją istnienia każdego narodu musi być dumna polityka historyczna. Jednym z najważniejszych jej elementów jest stawianie pomników czczących bohaterów narodowych. Naród aby żyć, aby czuć się wolnym i być twórczym musi umieć w każdym momencie swoich dziejów uzasadnić poczucie godności wynikające z własnej tradycji; z doniosłego przekazu pokoleń. Pomniki mają mu o tym przypominać. Mają być trwałym fundamentem, na którym budujemy naszą teraźniejszość i na którym pokolenia wschodzące zbudują swoją przyszłość bez poczucia niższości wobec innych.

Nasze miasto również naznaczone jest wydarzeniami historycznymi o najwyższym ciężarze gatunkowym. Jednym z nich jest bój o Bożą Górę, do którego doszło 1 września 1939 roku, pomiędzy oddziałami Wehrmachtu, a broniącymi polskich granic oddziałami Wojska Polskiego. Nie będę się rozwodził nad opisem bitwy, bo tego dokonali już zawodowi badacze dziejów i każdy zainteresowany może zapoznać się z gotowym materiałem historycznym. Pragnę jednak zwrócić uwagę na fakt, że tych opracowań jest tak bardzo niewiele i że prawie wszystkie zostały opublikowane dopiero w XXI wieku, a więc w ponad 60 lat po fakcie. Mało tego; sami historycy podkreślają, że jest „…to jeden z zapomnianych epizodów walki o granicę 1 września 1939 r.”. Czy wolno nam przejść obojętnie nad tak karygodnym zaniechaniem? Przecież 1 września 1939 roku w Jastrzębiu-Zdroju, na Bożej Górze polska krew została przelana w obronie Ojczyzny. Polscy żołnierze oddali życie w imię nienaruszalności, samostanowienia i wolności narodu. Bronili tego dobrodziejstwa właśnie dla nas.

A my co?
Zapomnieliśmy o tym przez roztargnienie?
Mówię o nas, mieszkańcach miasta; jego władzach, jego historykach, świadkach tamtych zdarzeń.
Amnezja, czy strach? Nie chcę nikogo obrazić, ale ten dojmujący brak pamięci nie był niczym więcej jak tylko wyprzedzającą i pełną gorliwości spolegliwością wobec reżimu komunistycznego… Czy jaka by tam potem ta władza nie przyszła. Nie ma drażniących symboli, nie ma problemu.
„Nie drażnić”, ależ to postawa hołdownika, „człowieka bez właściwości”. Chyba nikt z nas takiego odium na sobie nie chce nosić. Przecież PRL, w sensie prawnym, już nie istnieje. Już można pamiętać bez konsekwencji.
Zacznijmy więc, może bez strachu, rekonstruować nasze lokalne dzieje. Myślę, że idea uhonorowania obrońców Bożej Góry pomnikiem, zainicjowana przez „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Ziemi Jastrzębskiej i Obchodów Września 1939 roku w Jastrzębiu-Zdroju” jest wezwaniem do czynu, który powinni podjąć wszyscy ci, którym dobro naszej lokalnej społeczności i całego narodu leży na sercu. I pamiętajmy, że czynna postawa wobec wartości wyższych jest dowodem nie tylko przyzwoitości człowieka, jest również dowodem jego niezależności myślenia.

Zbudujmy ten pomnik!

Śliwa Mirosław, Stowarzyszenie „CHWAŁA BOHATEROM-PAMIĘĆ I REKONSTRUKCJA”

W chwili obecnej potrzebujemy ok. 70 tyś. zł. na odlew orła, który będzie wieńczył postument. W koszcie uwzględniony jest materiał tj. najlepiej brązu krzemowo-cynkowo-manganowego BK 331 (CuSi3Zn3Mn) o wadze 700 kg.

Zainteresowanych prosimy o wpłaty na konto:
Nr. konta do wpłat (z dopiskiem „Pomnik”)
Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju 70 8470 0001 2009 0053 8848 0001


Andrzej Kamiński, Stowarzyszenie „CHWAŁA BOHATEROM – PAMIĘĆ I REKONSTRUKCJA”

Od redakcji: Informacja nadesłana. Redakcja nie odpowiada za treść felietonów, reklam, ogłoszeń oraz innych materiałów reklamowych, promocyjnych i sponsorowanych. Jeżeli jest uzasadnione podejrzenie, iż mogło dojść do naruszenia prawa prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas o tym.

Brak komentarzy.

Leave a comment