Nauczą szacunku dla tradycji

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Boryni-Skrzeczkowic, Bzia, Jastrzębia Górnego, Moszczenicy oraz Ruptawy-Cisówki nauczą dzieci i młodzież kultywować regionalne zwyczaje.

Nauczą szacunku dla tradycji

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Boryni, Moszczenicy i Ruptawy rozpoczęły realizację projektu w ramach konkursu „Śląskie Lokalnie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”, którego operatorem jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Dofinansowanie w wysokości 3988 zł na realizację projektu „Koła Gospodyń Wiejskich dla przedszkolaków i uczniów” otrzymało KGW z Ruptawy.

Koło zrzeszone jest w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach. Zadaniem projektu jest uzupełnienie luki edukacyjnej dotyczącej historii naszego regionu. Pod kierunkiem gospodyń wiejskich przedszkolaki i uczniowie nauczą się kultywować regionalne tradycje i zwyczaje. W projekcie uczestniczy 40 przedszkolaków i tylu samo uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z sołectw: Borynia, Moszczenica, Ruptawa, tworzących 8 grup po 10 osób. Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwolą im na samodzielne wykonanie tradycyjnych ozdób, w tym palm i jajek wielkanocnych, przygotowanie wiązanek kwiatów na groby zmarłych oraz dekoracji choinkowych. To pierwsza część warsztatów.

kartoniki_na_stol_2_szt

Druga obejmie umiejętności praktyczne związane z przygotowaniem wyrobów i wypieków świątecznych. Trzecia część warsztatów dotyczy wybranych zwyczajów i pieśni ludowych w gwarze śląskiej. Będzie obejmowała również uczestnictwo dzieci i młodzieży w opracowaniu „Kompendium Sołeckie Kół Gospodyń Wiejskich z Jastrzębia-Zdroju”, które zostanie udostępnione w wersji elektronicznej na stronie projektu, www.kgw.info.pl, a w formie papierowej w Kołach Gospodyń Wiejskich oraz dyrekcjach ośmiu placówek uczestniczących w projekcie. Warsztaty rozpoczęły się w lipcu i potrwają do października. Ich zwieńczeniem będzie wystawa prac dzieci i młodzieży w bibliotece miejskiej. W jej trakcie prowadzona będzie loteria i licytacje wystawianych prac. Ewentualne datki odwiedzających zostaną przekazane do przedszkoli na zakup pomocy dydaktycznych. Wszystkie prace, a także wystawa, będą prezentowane na stronach projektu, i na portalu: www.jas24info.pl

Jeżeli zainteresowanie projektem będzie większe, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich rozszerzą zakres warsztatów, tak aby każde dziecko mogło się uczyć i rozwijać kulturowo. Pierwsze warsztaty z przedszkolakami odbyły się w Przedszkolu Publicznym nr 12 z Oddziałem Integracyjnym przy ul. Cieszyńskiej i w Publicznym Przedszkolu nr 10 w Sołectwie Borynia Skrzeczkowice. W kolejnych tygodniach będą realizowane zajęcia również w Niepublicznym Przedszkolu Sportowo – Artystycznym MALI PASJONACI przy ulicy Libowiec w Sołectwie Ruptawa – Cisówka.

Zainteresowani rodzice z Jastrzębia-Zdroju, których dzieci uczą się w Boryni, Moszczenicy i Ruptawie, mogą zapoznać się ze szczegółami projektu na stronie: www.kgw.info.pl. Pytania można kierować pod numerem telefonu 605 609 925 lub adres mailowy: poczta@lgd-jastrzebie.org.

Realizatorzy projektu: Dorota Kowol, Krystyna Łagocka, Grażyna Strządała i Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Boryni, Moszczenicy, Ruptawy. Prezes Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Rozwój” dr Antoni Augustyn – reprezentuje w projekcie Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach.

Zapraszamy to fotorelacji

logotypy_fio_z_podpisem

Komentarze są wyłączone.