online pujcka pred výplatou Luhačovice nebankovni pujcky pardubicky kraj vaclavova půjčky nebankovni pujcka orlova fajn pujcka recenze

Złoty Medal dla innowatorów z SP4 w Jastrzębiu-Zdroju

W dniu 15 października 2018 uczniowie naszej szkoły: Mateusz Lerke i Mateusz Kozłowski z klasy 8 b wraz z opiekunem Barbarą Polnik i Dyrektorem szkoły Agatą Madej uczestniczyli w XII Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 i otrzymali złoty medal za projekt innowacyjny – „Elektroniczny translator migowego „ETM” – KOMUNIKATOR MIĘDZY OSOBAMI NIESŁYSZĄCYMI – MIGAJĄCYMI A OSOBAMI SPRAWNYMI W ZAKRESIE MOWY I SŁUCHU” przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Barbary Polnik.

To już drugi raz uczniowie otrzymali medal za swoje wynalazki na tej prestiżowej wystawie. Pierwszy był na IWIS 2016, gdzie Jury konkursu przyznało im srebrny medal za wynalazek – „Odśnieżarka X-TOPIX wykorzystująca zmianę stanu skupienia”.

Oprócz tego na IWIS 2018 uczniowie Mateusz Lerke i Mateusz Kozłowski otrzymali za swój wynalazek specjalną nagrodę od Uniwersytetu Medycznego z Bukaresztu w Rumunii.

Co to jest IWIS?
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie prezentują swoje osiągniecia wynalazcy z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski. Wynalazcy prezentują na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie.

Kilka słów o nagrodzonym projekcie:
Elektroniczny Translator Migowego „ETM” to:
Aplikacja przetwarzająca dane z języka migowego na język werbalny i odwrotnie, baza nagrań w języku migowym, „Rękawica” dla osób migających łącząca się bezprzewodowo z aplikacją oraz urządzenie do odtworzenia i przesyłania informacji np.: smartfon, tablet, komputer.
Dla kogo ETM?
Urządzenie pozwoli osobom niesłyszącym- migającym, komunikować się z osobami sprawnymi w zakresie mowy i słuchu i odwrotnie. Sprawi, ze młodzież niesłysząca będzie mogła integrować się ze społeczeństwem, poprawi komunikacje w instytucjach publicznych, starszym migającym przebywającym w domach opieki umożliwi kontakt z otoczeniem i służbą medyczną.

Opracowała Barbara Polnik

 

Komentarze są wyłączone.