Więcej stacji rowerowych

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła przyłączyć się do systemu rowerów miejskich w Jastrzębiu-Zdroju. Firma doposażyła system w 15 rowerów czwartej generacji udostępniając również 3 nowe strefy bezpłatnego parkowania.


To już trzeci sezon jastrzębskich rowerów miejskich, który z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem i jest stale rozwijany. – Dzięki wdrożeniu systemu IV generacji użytkownik nie jest uwiązany bezpośrednio do stref parkowania, ponieważ system umożliwia pozostawienie roweru w dowolnym miejscu po zakończeniu przejazdu za dodatkową opłatą – wyjaśnia Mariusz Dziedzic z Orange Polska, operator jastrzębskiego systemu rowerów miejskich.

Jastrzębska Spółka Węglowa bierze udział w projekcie po raz drugi. Istniejący system rowerów miejskich doposażyła w 15 rowerów oraz przygotowała 3 strefy bezpłatnego parkowania: przy Biurze Zarządu JSW oraz przy Ruchach Zofiówka i Jastrzębie. W sumie rowerzyści mają do dyspozycji na terenie Jastrzębia-Zdroju 76 pojazdów dostępnych w 23 punktach.

Ze wszystkich stacji wypożyczania rowerów można korzystać na tych samych zasadach. Wystarczy zarejestrować się przez internet lub za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej na telefony komórkowe. Konieczne jest też dokonanie opłaty w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów. Doładowanie konta użytkownika odbywa się za pośrednictwem operatora płatności elektronicznych z wykorzystaniem kilku najbardziej popularnych form płatności. Minimalny stan środków pozwalający na uruchomienie roweru to 3 zł. Po upływie pierwszych – darmowych 20 minut – naliczana będzie opłata w wysokości 3 groszy za minutę. Najbardziej aktywni rowerzyści mogą zakupić abonament miesięczny w kwocie 10 zł, umożliwiający korzystanie z roweru przez 8 godzin.

Wypożyczenie roweru jest proste: wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika, aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to jest poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.

źródło: JSW