Woda...? Jest jej mniej niż myślisz

Nie chodzi o ogólne zasoby wodne, a raczej te ze słodką wodą. Polska ma z nią problemy- nasze zasoby słodkiej wody są jednymi z najmniejszych w Europie! A same wody słodkie, które są gromadzone w zasobach powierzchniowych oraz podziemnych to jedynie 2,5% zasobów wodnych Ziemi… 

W wielu krajach ludzie nie mają stałego dostępu do wody. Uciekają się do różnych sposobów, aby ją pozyskać… Chociaż wydaje nam się, że woda zawsze była i będzie to często nie dopuszczamy do siebie faktu, że to nieprawda. Ile razy używamy tego hiperbolicznego określenia: „Umieram z pragnienia”, a prawda jest taka, że nie wiemy co to prawdziwe pragnienie? 

Wygodnie jest chwycić plastikową butelkę wypełnioną tym życiodajnym płynem, prawda? Ale czy zastanawiamy się nad tym jak wiele bierzemy od przyrody i jak mało dobrych rzeczy jej oddajemy? 

Kiedy już zdajemy sobie sprawę z niewielkiej ilości wody pitnej w naszym kraju to może powinniśmy zadbać o jej czystoś, a przede wszystkim o czyste rzeki, bo to w nich płynie nasza wspaniała słodka woda…

Dzisiaj (18.09) obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wody- ta ogólnoświatowa akcja zachęcająca do pozytywnego działania na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych to okazja do zrobienia czegoś dobrego dla planety, jednak takie święto powinno trwać codziennie, abyśmy zdawali sobie sprawę, że woda może się kończyć… i to szybciej nic nam się wydaje!

autor i foto: Vanessa Wójciak