Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty – to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy do tej pory nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych.

Formowanie nowych batalionów rozpoczęło się w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w tym właśnie w 13 Śląskiej Brygadzie OT.

W województwie śląskim tworzony jest 133. batalion lekkiej piechoty
w Cieszynie.

-To kontynuacja rozwoju Brygady w śląskim a jednocześnie odpowiedź na bardzo duże zainteresowanie służbą w WOT w naszym regionie. Wiemy, że kilkaset osób czeka na powołanie. Teraz będą mogli rozpocząć szkolenie i dołączyć do grona śląskich terytorialsów – podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.

Jak dodaje pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć
w Cieszynie rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia.

-Sama tak zwana szesnastka czyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbędzie się jeszcze w Gliwicach jednak już szkolenia rotacyjne będą odbywać się w cieszyńskim batalionie – zaznaczył płk Białas.

Ponadto, na terenie województw opolskiego i lubuskiego rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane pod istniejące brygady OT. Docelowo pododdziały te wejdą w struktury planowanych do utworzenia lokalnych brygad. W województwie opolskim pierwszy batalion w Brzegu stworzy 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

-Ponieważ mamy już doświadczenie w formowaniu z pewnością będzie nam łatwiej stworzyć batalion w Brzegu, który jednocześnie będzie zalążkiem przyszłej Opolskiej Brygady OT. – powiedział dowódca 13 ŚBOT.

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego mogą więc już składać do Wojskowych Komend Uzupełnień wnioski o powołanie w szeregi WOT.

info nadesłane