Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom. Rodzina z Rybnika straciła prawie cały dorobek życia. Dom, w którym mieszkają spłonął niemal doszczętnie. W walce o to by w domu można było zamieszkać przed zimą pomagają im żołnierze kompanii dowodzenia
śląskiej brygady OT.

Pożar wybuchł w kuchni na pierwszym piętrze. Płomienie po drewnianej boazerii wędrowały błyskawicznie, niemal w jednej chwili objęły cały dom pięcioosobowej rodziny. Gdy tylko śląscy terytorialsi dowiedzieli się, że mogą pomóc bez wahania stawili się na pogorzelisku i wzięli do pracy.

-Właśnie na tym polega sens bycia żołnierzem żeby pomagać tym, którzy sami sobie nie są w stanie poradzić i bronić tych, którzy sami nie są w stanie się obronić– powiedział pomagający pogorzelcom sierż. Marcin Babij.

Wdzięczności za pomoc nie kryje właściciel domu Dariusz Skupień…

-Żołnierze przyszli z samego rana i od razu ostro wzięli się do pracy, tak więc bardzo nam pomagają.


13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów.


Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały
z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.


Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

info nadesłane