Fekalia zalały szkołę- co z początkiem roku w szkole podstawowej numer 16 w Jastrzębiu-Zdroju?

W szkole podstawowej numer 16 w Jastrzębiu-Zdroju w tym tygodniu miała tam miejsce awaria- wybiło szambo i nieczystości zalały piwnicę szkoły.

Jak się okazuje fetor czują także mieszkańcy okolicznych domów. Jak mówił, dla Rdia 90, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Maria Pilarska: „Natychmiast przystąpiliśmy do usunięcia awarii, ale spraw nie jest łatwa”.

Jak się okazuje szkoła ma prawie 80 lat, podłączenie do kanalizacji sanitarnej to już są lata dwutysięczne, ale stare przyłącze, które było do szamba, włączono do sieci kanalizacyjnej. Są bardzo małe rury żeliwne o średnicy 150 mm. A na dodatek przewiduje się, że żeliwo, które ma 80 lat jest zarośnięte. W ten sposób jeżeli w tej chwili jest na tym przyłączu zator, no to całość idzie do pomieszczenia najniższego, które jest w piwnicy.

Po usunięciu awarii pomieszczenia piwniczne zostaną posprzątane i zdezynfekowane. A kanalizacja w tym miejscu będzie wymagała pilnej przebudowy.

Urząd Miasta posiada już pewną kwotę na rozpoczęcie prac projektowych, aby zaprojektować, rozpoznać i wziąć się do przebudowy. To nie będzie ani tanie, ani szybkie (takie prace mogłyby trwać nawet to 2021 roku), więc trzeba na razie dbać o to, żeby funkcjonowało to co jest, bo jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma…

info i foto: Radio 90