OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI 2019 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

24 lipca 2019 r. mija 100 lat od powołania Państwowej Policji. Na pamiątkę uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy, współczesna Policja corocznie obchodzi swoje święto. Jest to znakomita okazja do przypomnienia, jak wygląda służba w szeregach tej formacji, a także do przyznania mundurowym awansów, nominacji oraz wręczenia wyróżnień, podziękowań i życzeń.


Święto Policji mundurowi obchodzą 24 lipca. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. Jubileusz przypada w rocznicę powołania w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. Z okazji święta w policyjnych jednostkach odbywają się uroczyste wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska służbowe. Policjantom i pracownikom Policji wręczane są także wyróżnienia w postaci medali i odznak. W tym dniu mundurowi nie zapominają również o swoich kolegach, którzy zginęli na służbie. Na ich grobach oraz przed tablicami i pomnikami poświęconymi ich pamięci, policjanci składają wieńce.

W tym roku policyjne święto jest szczególne, bowiem przypada w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Z tej okazji wydarzenie przybierze jeszcze bardziej uroczysty charakter. W naszym garnizonie wojewódzkie obchody Święta Policji pod patronatem honorowym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odbędą się 21 lipca 2019 roku przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Bolesława Chrobrego w Katowicach. Po oficjalnej części spotkania, przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, odbędzie się wyjątkowy festyn z licznymi atrakcjami dla uczestników i sympatyków policyjnej formacji.

źródło: śląska policja