Pomoc innym w potrzebie- efekty działań POPŻ 2014-2020

Na przełomie 2018/2019 r. wydaliśmy osobom potrzebującym – mieszkańcom miasta Jastrzębie-Zdrój 49,25 ton żywności w formie 9000 paczek żywnościowych.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu od 2015 r. jest realizatorem „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020”. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju pomocy żywnościowej. Pomoc ta dystrybuowana jest przez Śląski Bank Żywności do Ośrodka Pomocy Społecznej, który przekazuje żywność bezpośrednio osobom potrzebujących.


Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków). Pomoc udzielana jest w postaci artykułów spożywczych, które są przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. W okresie od sierpnia 2018 r. do czerwca 2019 r. z tej formy pomocy skorzystało ok. 1 000 mieszkańców naszego miasta. Do osób potrzebujących trafiły takie produkty jak: makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały ,kasza gryczana, herbatniki, mleko UHT, ser, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, gołąbki w sosie pomidorowym, filet z makreli w oleju 1,szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, cukier biały, miód, olej rzepakowy. W ramach Podprogramu 2018 dla 1000 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono również 4 warsztaty edukacyjne w ramach działań towarzyszących: warsztaty kulinarne, warsztaty edukacji ekonomicznej, warsztaty dietetyczne, warsztaty z zakresu niemarnowania żywności.

źródło: informacja nadesłana